Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Ako sa čistí odpadová voda z Turca

Autor: Ako sa čistí odpadová voda z Turca
Foto: Ako sa čistí odpadová voda z Turca
Uverejnené: 15. marec 2013

Prevedieme Vás areálom a predstavíme jednotlivé procesy a technologické zariadenia používané pri čistení odpadových vôd z Turca. Spracovanie dokumentárnej reportáže umožnila Turčianska vodárenská spoločnosť, a.s. Hlavnou funkciou ČOV Vrútky je čistenie odpadových vôd z miest Martin, Vrútky a priľahlých obcí ako Lipovec, Sučany, Necpaly, Bystrička a iných.

Samotný kanalizačný systém má zbernú plochu dĺžky povodia okolo 300 kilometrov. V budúcnosti je možné aj ďalšie rozšírenie siete, čistiareň je na to pripravená. Tento krok si ale vyžaduje vysoké investície pre obce, ktoré si celú výstavbu financujú z vlastného rozpočtu alebo rôznych fondov. Celý kanalizačný systém je riadený centrálne a pomocou zberných potrubí prichádza do jedného miesta. Približne dvesto litrov odpadovej vody prichádza každú sekundu do vstupnej čerpacej stanice, kde sa pomocou závitových čerpadiel dostáva do prvej fázy mechanického čistenia.

V budove na fotografii vyššie sa oddeľujú väčšie mechanické nečistoty. Nachádzajú sa tu stupeň mechanického predčistenia pozostávajúci z hrablíc, ktoré prakticky zatarasia prechod tuhým nečistotám a oddeľujú ich do zberných nádob. Následne sa tento odpadový materiál lisuje a po hygienizácií chlórovým vápnom odváža na skládku. Voda prechádza aj cez lapač piesku, čo je systém s postupným prevzdušňovaním, kde ťažšie zrnká piesku a štrku klesajú na dno odkiaľ sú ďalej prečerpávané do separátora piesku. Tento piesok sa nedá použiť z hľadiska výstavby a musí sa odvážať ako odpad.

Vo veľkých kruhových nádržiach s hĺbkou 4 metre dochádza k oddeľovaniu kalov. Takto oddelený kal sa radí medzi nebezpečný odpad, pretože obsahuje veľa organických látok. ČOV Vrútky využíva tento kal na výrobu bioplynu vo veľkých nádržiach bez prístupu vzduchu. Voda očistená od väčšiny kalov postupuje do procesu biologického čistenia.

Voda ktorá už neobsahuje mechanické nečistoty sa musí zbaviť vysokého podielu znečistenia (organické znečistenie, dusík, fosfor, atď.). To je najdôležitejšia časť procesu čistenia odpadových vôd, pretože tieto chemické látky spôsobujú úbytok kyslíka vo vodnom toku. Voda tu prechádza do zóny, kde sa centrálne rozdelí na dve technologické linky, v ktorých sa nachádzajú tzv. „čistiarenské baktérie“, ktoré sa množia a „požierajú“ znečistenie. Nastaviť správny proces čistenia vďaka baktériám je otázka niekoľkých mesiacov, preto je veľmi dôležité, aby sa ich koncentrácia monitorovala a regulovala.

Čím menej bude dusíka a fosforu v odtoku z ČOV, tým menší je poplatok správcovi vodného toku. Proces neustáleho zlepšovania čistenia vody je preto výhodný a ekonomický aj pre spoločnosť Turvod. V roku 2009 tu bolo zavedené chemické zrážanie Fosforu, vďaka čomu sa výrazne znížil podiel tohto prvku na výpuste do vodného toku. Dusík sa vďaka komplexnému systému čistenia a prevzdušňovania prevádza aj do plynnej formy - neškodne sa uvoľňuje do atmosféry. Na prevzdušňovanie nádrží sa používa vzduch, ktorý je hnaný výkonnými dúchadlami. Čistiarenský kal s užitočnými baktériami sa oddeľuje v kruhových dosadzovacích nádržiach a následne sa vracia späť do procesu biologického čistenia. Získaná voda nasleduje cez systém zberných kanálov do vodného toku - rieky Váh. Voda na výpuste nie je pitná. Účinnosť čistenia je však okolo 95-98%. Sú tu odstránené predovšetkým vysoké koncentrácie organického znečistenia, dusíka a fosforu.

Kaly zo surovej odpadovej vody a prebytočný kal z biologického čistenia sa spracúvajú vo vyhnívacích nádržiach pri teplote cca 40°C, kde sa hygienicky zabezpečia. Uvedeným spracovaním kalov dochádza k tvorbe bioplynu, ktorý je využívaný na výrobu elektrickej energie alebo tepla pre potreby čistiarne. Samotná čistiareň využíva denne okolo 7,2 MWh elektrickej energie na samotnú prevádzku, z toho takmer polovica pochádza z vlastných vyrobených zdrojov. Spoločnosť Turvod plánuje v budúcnosti vyprodukovať vďaka inováciám systému ešte viac bioplynu a získať tak lepšiu energetickú samostatnosť. Niektoré plochy striech sú už teraz využité ako miesta pre fotovoltaické panely, ktoré vyrobia podľa sezóny až 1,2 MWh elektrickej energie.

Obsluha čistiarne je špeciálne vyškolená, systém je automatizovaný a obsahuje viacero bezpečnostných prvkov. Komplexný online monitoring ČOV Vrútky má na starosti dispečérske pracovisko v Martine. Na stredisku ČOV vo Vrútkach pracuje nepretržite celkovo 16 osôb, ktoré sú rozdelené na dve zmeny.

Výsledkom čistiacich procesov je aj vznik kalov, ktoré sú lisovaním odvodnené. Kal, ktorý sa sem dostal, prešiel hygienizáciou a nezapácha. Jeho vzhľad sa podobá čistej hline a dá sa použiť napríklad na kompostovanie a hnojenie. Spoločnosť Turvod vlastní moderné saco-kanalizačné vozidlá, nie staršie ako štyri roky a vďaka nim zabezpečuje profesionálnu údržbu kanalizácie a vývoz žumpových vôd.

Reportáž bola autorizovaná


Reklama

POPULAIR

PREDPOVEĎ

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

REKLAMA