Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Pivná, žabia či čokoládová polievka, aj takto sa varilo na sviatky pred 100 rokmi

Autor: Pivná, žabia či čokoládová polievka, aj takto sa varilo na sviatky pred 100 rokmi
Foto: Pivná, žabia či čokoládová polievka, aj takto sa varilo na sviatky pred 100 rokmi
Uverejnené: 23. december 2014

Máte pocit, že každé Vianoce varíte dokola to isté a chceli by ste to zmeniť? Načrite spolu s nami do receptov Babilonovej Prvej kuchárskej knihy v slovenskej reči – k velikému osohu nie len pre domácu potrebu, ale aj pre hospodárstvo, ktorá vyšla v roku 1870 v Budapešti. Nájdete v nej kuchony, wafne, holipne, čokoládová, žabová či pivová polievka, kapustnica, ryby na rôzne spôsoby, koláče. Z 1500 receptov – od najjednoduchších až po najvyberanejšie jedlá, pre každodenné i mimoriadne skvelé hody – si určite vyberiete niečo, čo sa oplatí vyskúšať. Začítajte sa do prípravy teplých i studených polievok, slaných i sladkých jedál, mäsa, rýb, zeleniny, koláčov.

Budapeštiansky mešťan, rodák z Gemera, Ján Babilon, bol majiteľom reštaurácie, kde sa varili slovenské jedlá a schádzali sa popredné osobnosti slovenskej kultúry. No i tak je zvláštnosťou kuchárky, že bola písaná po slovensky. V úvode svojej knihy Babilon píše, že dielo takéhoto druhu a rozsahu mali v Európe len veľké národy. Preto ako dobrý vlastenec a národovec po dvadsaťročnej usilovnej robote vydáva dielo, ktorým sa Slováci – hoci do počtu malý národ – aj v tejto oblasti odbornej činnosti čestne zaraďujú do európskej kultúrnej sféry. Babilon si je vedomý postavenia Slovákov v monarchii, preto sám v úvode píše, že slovenský národ takú knihu dosiaľ nevidel a dalo mu veľa práce napísať ju každému zrozumiteľne a tak, aby nezostala v pozadí za nemeckými kuchárskymi knihami. Babilonova kniha je obľúbenou ľudovou kuchárkou (dočkala sa ďalších 2 vydaní v rokoch 1894 a 1907), aj keď má recepty na bankety a dokonca radí dietárom i vegetariánom.

 

V jej texte sa stretneme nie len so slovenčinou 19. storočia ale aj s mierami, ktoré sú pre dnešné gazdinky už veľkou neznámou, no možno by stálo za to vyskúšať recept z minulosti, preto pripájame aj malú pomôcku pre „prevod“ receptov na dnešné miery:

1 lót = 1,750 dg
1 funt = cca 56 dg

 

Prelistujte s nami kuchárky starých mám: http://dikda.eu/sviatocne-recepty-nasich-starych-mam/

Autor: Mgr. Zuzana Stančíková, PhD., manažérka publicity DIKDA © Autorské práva sú vyhradené


Reklama

POPULAIR

PREDPOVEĎ

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

REKLAMA