Zóna bez peňazí v Martine mala aj charitatívny podtón

Autor: Zóna bez peňazí v Martine mala aj charitatívny podtón
Foto: Zóna bez peňazí v Martine mala aj charitatívny podtón
Uverejnené: 02. december 2015

V sobotu 28. novembra sa v Rodinnom centre Wings konala dobročinná akcia Zóna bez peňazí. Prísť mohol ktokoľvek, kto chcel urobiť druhým radosť a doniesť veci, ktoré mohli pomôcť niekomu inému.

 

Akciu organizovala Zóna bez peňazí Slovensko, ktorá toto podujatie robí vo viacerých slovenských mestách. U nás v Martine sa toho chopila Ing. Gabriela Belanová. „Urobila som to preto, lebo na internete som pozerala, že je Zóna bez peňazí a mala som zopár vecí, ktoré som ja sama chcela darovať. V Martine sa zóna ale nepripravovala, tak som napísala organizátorom a dohodla sa s nimi, že ju zorganizujem“ vysvetľuje Ing. Gabriela Belanová z martinskej Zóny bez peňazí.

 

Ľudia nenosili iba oblečenie

 

Do Zóny bez peňazí bolo možné doniesť čokoľvek, čo je čisté a zachovalé. Keďže akcia prebiehala v materskom centre, ľudia nosili väčšinou oblečenie, hračky a výbavu pre deti. „Podonášali však aj korčule, rôzne hry, doplnky do domácnosti - záclony, obrusy, dekorácie, bižutériu, topánky, kabáty,“ dodáva pani Belanová. Doniesť veci prišlo približne 30-40 ľudí. „V centre bola jedna akcia, takže niektorí sa len prišli pozrieť a niečo si zobrali. Väčšinou si iba zobrali, ale nedoniesli. Ale bolo veľa ľudí, čo prišli vyslovene iba doniesť veci a nič si neodniesli a odchádzali,“ rozpráva organizátorka.

 

Darované veci splnili svoj účel

 

Zóna bez peňazí v Martine prebehla bez problémov. Hoci sa v niektorých väčších mestách organizátori stretávajú s rabovaním vecí a ich následným predajom, v Martine priniesli ľudia veci s dobrým úmyslom. Niektoré skončili v iných domácnostiach, no časť išla aj na pomoc tým, ktorí to skutočne potrebujú. „Veci sme porozvážali do Kláštora pod Znievom do krízového centra pre týrané ženy s deťmi, do centra pre mužov, ktorí sú závislí. Deky sme odniesli do útulku pre mačičky a zopár detských vecí, kočík a autosedačku sme zaniesli na detské oddelenie do Univerzitnej nemocnice v Martine,“ hovorí organizátorka.

 

Zóna bez peňazí mala úspech

 

Na túto dobročinnú akciu sa môžete pravdepodobne tešiť aj nabudúce. „Ľudia boli nadšení. Niektorí si mysleli, že môžu priniesť len oblečenie a keď zistili, že sa dá doniesť všetko možné, pýtali sa ma, či bude ďalšia Zóna bez peňazí aj na jar. Zatiaľ ju neplánujem. Uvidíme na jar, ale určite to zvážim. Vidím aj ten prínos, keďže sme niektoré veci darovali do útulku a podobne. Vidím za tým aj to, že si ľudia aj niečo vymenia a aj to, že sa dá pomôcť niekomu, kto si sem pre tie veci nemôže prísť,“ dodáva pani Belanová.

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené


Reklama

príbuzné témy

Reklama