Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Prax v Španielsku – škola života

Autor: Prax v Španielsku – škola života
Foto: Prax v Španielsku – škola života
Uverejnené: 11. marec 2016

Študentky Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine sa opäť  zapojili do projektu Erasmus+, tentokrát vycestovali do slnečnej Valencie s cieľom zdokonaliť sa v kaderníckych a kozmetických zručnostiach.

 

Nadviazali tak na tradične dobrú spoluprácu so združením K.A.B.A., ktorá spomínaný projekt zastrešovala. Za dva týždne mali možnosť priučiť sa niečomu novému, získať cenné vedomosti o tom, ako v Španielsku fungujú služby a manažment kaderníctva, či prevádzky kozmetického salónu, nové techniky líčenia, farbenia vlasov, ale aj spoznať nových ľudí, zvyky, kultúru, jedlo a dokonca mali možnosť priučiť sa aj základom španielčiny.

 

Po bezproblémovom prílete z Viedne do Valencie, študentky cestovali metrom na stanicu Xativa pri Plaza de toros. Na tomto mieste stretli rodiny, v ktorých boli ubytované celé dva týždne. Na poobedie bolo naplánované orientačné stretnutie v španielskej agentúre „Esmovia“, ktorá sa zameriava na sprostredkovanie praxe pre študentov a absolventov stredných škôl. „Na druhý deň sme išli do kaderníckych a kozmetických salónov, v ktorých sme pracovali, aby sme sa oboznámili s priestormi našej praxe a novými kolegami. Naše poobedie bolo vyhradené pre voľný program.  Večer sme sa zúčastnili na prehliadke mesta, neskôr sme išli aj so skupinou poľských študentov na tapas. Valencia je nádherné a obrovské mesto a stále je tam čo obzerať,“ hovorí o svojích zážitkoch Anna Mária Kortišová, účastníčka praxe.

 

V Španielsku majú aj odlišnú pracovnú dobu ako u nás na Slovensku. Ľudia zvyčajne začínať pracovať okolo deviatej až desiatej hodine ráno. Okolo druhej hodine poobede, majú hodinovú, alebo dvojhodinovú siestu a potom opäť pracujú až do večera do siedmej až ôsmej. Cez víkendy buď nepracujú, alebo majú skrátenú pracovnú dobu. Cez víkendy bývajú väčšinou otvorené len väčšie obchody, alebo bary a reštaurácie. Miestni ľudia pracujúci v službách majú aj úplne iný prístup ku svojím zákazníkom, sú ústretovejší, otvorenejší a veľmi priateľskí. Bohužiaľ za najväčšie negatívum považujem slabú znalosť angličtiny. Je ťažké sa dorozumieť, ale aj to nám pomohlo sa viac osamostatniť a vedieť sa spoliehať sami na seba.  V kaderníckych salónoch, v ktorých sme pracovali, boli tiež služby na vysokej úrovni s ústretovým prístupom k zákazníkom. Ľudia mali k sebe vo všeobecnosti familiárnejšie správanie. V Španielsku je bežný pozdrav bozkom na líce, tak ako medzi ženami aj medzi mužmi. Dokonca muži sa zvyknú o seba starať na oveľa vyššej úrovni ako na Slovensku. Muži chodia na depiláciu nosa, uší a nechajú si upravovať aj obočie. Ľudia milujú kadernícke salóny a ulice sú nimi preplnené. Je bežné chodiť ku kaderníčke aj na tri hodiny každý deň. Salón, v ktorom som praxovala nebol nikdy prázdny. Za služby sú  si ľudia ochotní priplatiť a každý jeden zamestnanec v službách sa snaží, aby práve podnik v ktorom pracuje bol tým obľúbeným,“ opisuje svoje postrehy z praxe študentka Tereza Mankovecká.

 

 

Ďalším miestom, ktoré mali možnosť študentky navštíviť bolo Oceanografické múzeum, veľký podmorský svet, ktorý sa nachádza vo veľmi peknom komplexe, ktorého súčasťou je aj vystúpenie delfínov. V tomto vodnom svete dievčatá ochutnali aj typické jedlo pre Valenciu - Paella Valenciana, ktoré sa podobá na  slovenské rizoto s kuracím mäsom. Okrem tohto miesta navštívili aj Múzeum vedy a techniky s 3D projekciou a prekrásne pláže Valencie. Sprievodcovia z Esmovie študentky naučili pripraviť tradičný nápoj – Aqua de Valencia. Aj toto bol ďalší z nezabudnuteľných zážitkov. Na konci zahraničnej praxe sa študentky zhodli na tom, že sú veľmi vďačné za možnosť participovať na projekte a obohatiť sa tak o nezabudnuteľné zážitky a skúsenosti.

 

Autor: Mgr. Janka Miľanová © Autorské práva sú vyhradené


Reklama

príbuzné témy

Reklama