Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Reťazenie III. Stopy olejkárov v Turci

Autor: Reťazenie III. Stopy olejkárov v Turci
Foto: Reťazenie III. Stopy olejkárov v Turci

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK pripravilo pre Štúdio turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov a pre všetkých záujemcov o maliarsku tvorbu, sochárstvo a rezbárstvo štvordielny cyklus tvorivých plenérov pod názvom Reťazenie III. Projekt je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

 

Prostredníctvom cyklu plenérov chceme prezentovať historicky významné miesta, na ktorých zanechali stopy predstavitelia olejkárskeho remesla a tým pripomínať odkaz olejkárskej tradície, ktorá je v turčianskom regióne mimoriadne silná. Prvý z cyklu plenérov sa uskutočnil 20. mája 2016 v obci Kláštor pod Znievom. Výber miesta na tvorivé stretnutie nebol vôbec náhodný, pretože táto turčianska obec môže byť právom hrdá na svoju bohatú olejkársku históriu. Turčianske olejkárstvo sa pravdepodobne vyvíjalo pod vplyvom rehoľníkov a jezuitov z Kláštora pod Znievom, ktorí sa venovali liečiteľstvu a liečivým bylinám. Už v 16. storočí založili prvú botanickú záhradu liečivých rastlín v strednej Európe.

 

 

Liečenie bylinkami sa rozšírilo aj medzi obyvateľov okolitých obcí, ktorí sa následne začali venovať výrobe liečivých olejov, spracovaniu liečivých rastlín a podomovému predaju. Treba pripomenúť záznam od znievskeho farára Jana Valentiniho z roku 1808, ktorý viaže počiatky turčianskeho olejkárstva k príchodu jezuitov do turčianskej prepozitúry. K podobnému poňatiu sa prikláňa aj J. Škultéty v diele ,,Nehaňte ľud môj“ (1928) a V. Pauliny-Tóth v rozprávke ,,Dva olejkári" (Sokol IV, 1865, str. 29-30). Obidvaja majú rovnakú mienku, že jezuiti znievskeho kláštora učili turčiansky ľud vyrábať oleje a pestovať liečivé rastliny. Je nesporné, že jezuiti dali turčianskemu olejkárstvu širší a odbornejší charakter, obohatili pestovanie a výrobu medikamentov, čiže liekov.

 

 

Druhý z cyklu plenérov sa uskutočnil 12. júna 2016 v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny, kde neprofesionálni umelci mali možnosť načerpať nové podnety pre svoju tvorbu. Počas obidvoch plenérovna ich tvorbu dohliadal lektor Ján Prostredný, odborne ich viedol a usmerňoval, hodnotil nimi vytvorené diela... Počas plenérov si neprofesionálni umelci vyskúšali rôzne techniky – kresbu ceruzkou, uhlíkom, pastelom, či farbami. V piatok 1. júla 2016 bude Reťazenie III. pokračovať už tretím plenérom. Výtvarníci a rezbári sa stretnú v obci Blatnica, ktorá je zároveň vstupnou bránou do nádhernej Gaderskej doliny a ktorá bola v uplynulých storočiach rajom bylinkárov, šafraníkov a olejkárov.

 

Autor: Mgr. Monika Ondrušová © Autorské práva sú vyhradené

 


Reklama

príbuzné témy

Reklama