Kláštor pod Znievom sa zbavil čiernych skládok vďaka dotácii z Environmentálneho fondu

Obec Kláštor pod Znievom získala od Environmentálneho fondu dotáciu v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska vo výške 66 319 eur na sanáciu skládok s nezákonne umiestneným odpadom.
S problémom vzniku nezákonne umiestneného odpadu (s tzv. čiernymi skládkami) sa dnes stretáva mnoho miest a obcí. Čierne skládky najčastejšie vznikajú na okraji miest, pri riekach, v lesoch, ale aj priamo v obciach. Pre obec je nesmierne nákladné zabezpečiť vývoz neželaného odpadu, preto sa starostka obce Kláštor pod Znievom obrátila na Environmentálny fond, ktorý ponúka finančné prostriedky na riešenie takejto situácie.
Odstraňovali sa 3 skládky odpadu
Minister životného prostredia Slovenskej republiky (László Sólymos) po odporúčaní Rady Environmentálneho fondu 28. septembra 2016 rozhodol o poskytnutí podpory formou dotácie z Environmentálneho fondu obci Kláštor pod Znievom na likvidáciu nezákonne umiestneného odpadu v obci. „Dotáciu sme žiadali na 3 skládky, ktoré sa nachádzali v miestnej časti Stanica, v lokalite za čističkou odpadových vôd a v Bani. Predpokladaný rozpočet na odstránenie týchto skládok sme vyčíslili približne na 69 810 eur,“ hovorí Mgr. Erika Cintulová, starostka Kláštora pod Znievom. Štát financuje 95 % nákladov, zvyšok si obec dopláca sama.
Skládky vznikli, aj keď sa zdôrazňuje Program odpadového hospodárstva
Jednou z úloh každého starostu alebo starostky je, aby svoju obec udržiaval a staral sa o ňu. Toto poslanie si plní aj starostka Kláštora. „Obec Kláštor pod Znievom sa podieľa na odstraňovaní environmentálnych záťaží vzdelávaním občanov, dokonca už detí v materskej škole, organizovaním už tradičných brigád na odstraňovanie menších nelegálnych skládok, monitorovaním územia obce. Obec pre obyvateľov zabezpečuje zber a prepravu komunálnych odpadov, zložiek komunálnych odpadov (sklo, plasty, kovy, papier, elektroodpady) a tiež informuje občanov, ako odpady triediť, vytvára podmienky pre zber odpadov v obci v súlade s Programom odpadového hospodárstva, a tým zabraňuje občanom vytvárať čierne skládky. Obec do konca roku 2014 prevádzkovala skládku na nie nebezpečný odpad,“ hovorí Mgr. Erika Cintulová. Nanešťastie sa aj napriek takejto osvete čierne skládky objavili, a preto musela obec konať. Cesta k sanácii skládok nebola jednoduchá, tak treba dúfať, že sa táto problematika už nezopakuje.
Obec zlikvidovala viac ako 2 tony odpadu
Vďaka finančnej podpore od štátu sa v obci zlikvidovalo až 2050 kg neželaného odpadu. „Na skládkach sa nachádzal prevažne stavebný odpad bez obsahu nebezpečných zložiek a inertný stavebný odpad ako je výkopová zemina a sklo. Zvyšok skládok tvoril zmesový komunálny odpad,“ opisuje nelegálne skládky Mgr. Erika Cintulová. Hoci sa skládky odstránili, starostka vyzýva občanov, aby boli disciplinovaní a neznečisťovali si prostredie. „Skládky sme odstraňovali od 24. októbra do 16. novembra 2016 a boli by sme veľmi radi, ak by sa táto situácia v budúcnosti už nezopakovala a občania by boli dôslednejší. Obec bude dbať na to, aby sa čierne skládky netvorili. Miesta s čiernymi skládkami budú kontrolované namontovanými fotopascami a koho prichytíme, vymeriame mu vysokú pokutu, aby slúžil ako odstrašujúci príklad. Budeme bojovať voči represii,“ dodáva starostka.
Ľudia si častokrát možno neuvedomujú riziká spojené s vytváraním čiernych skládok. Tie negatívne vplývajú na životné prostredie a dokonca aj na samotné zdravie občanov. Výsledkom rôznych chemických reakcií totiž môžu byť nebezpečné zlúčeniny, ktoré výrazne poškodzujú naše zdravie.