Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

O Strome, ktorý plní priania už dvanásť rokov

Autor: O Strome, ktorý plní priania už dvanásť rokov
Foto: O Strome, ktorý plní priania už dvanásť rokov
Uverejnené: 30. november 2015

Každý vianočný stromček je vo svojej podstate stromom splnených prianí, ak si pod ním človek nájde to, po čom túži. My Vám ale priblížime projekt, ktorý spustili pred 12 rokmi dve 17-ročné dievčatá spolu s otcom jednej z nich, s pánom Alexandrom Snopkom. Jednou z dievčat bola aj Juliana Krivušová, ktorá sa stala garantkou projektu.

Projekt pod názvom Strom splnených prianí pomáhal plniť vianočné priania roku 2016 v Turci, a aj mimo neho. V súlade s mottom „Darujme si šťastie a radosť navzájom“ teší deti z detských domovov, týrané ženy a ich deti v domoch sociálnych služieb ale aj ženy v núdzi a ich deti. Reč je o projekte Strom splnených prianí, ktorého inšpirácia prišla zo Šumperku (CZ). Originálny strom, ktorý zdobia nie len vianočné gule či salónky ale najmä príležitosti vo forme kartičiek so želaniami detí. Kartičku si ktokoľvek môže zvesiť, zabezpečiť vysnívanú vec (hračku, kozmetiku a iné), darček položiť naspäť pod takýto stromček a tešiť sa zo samého seba a z radosti ktorú týmto darčekom zaiste urobí.

 

Juliana Krivušová, Martinčanka žijúca v Londýne, je garantkou a projektovou manažérkou Stromu splnených prianí na Slovenku. Prvý z takýchto stromčekov postavili pred 12 rokmi v martinskom OC Tulip. Posledné Vianoce 2016 boli tieto stromčeky v hale spoločnosti Adient v Žiline a v Adient v Košťanoch nad Turcom (bývalý Trim Leader). Vďaka nim a ochotným darcom sa plnili priania 170 deťom z troch zariadení - detský domov v Martine, v Necpaloch, Domov sociálnych služieb a krízové stredisko Lúč v Žiline. „Či už strom stojí v obchodnom centre, alebo v konkrétnej spoločnosti, ohlas ľudí či zamestnancov je pozitívny, radi sa vracajú každý rok, to, akú majú radosť z toho, že môžu deti obdarovať je vidno aj na darčekoch. Veľakrát donesú viac, napíšu list, urobia zbierku vo svojom okolí, dokonca sa zapájajú Slováci aj zo zahraničia," hovorí Juliana nadšená aj z posledného ročníka.

 

 

“Odozva kolegov bola úžasná – do dvoch hodín od zavesenia prianí na stromček bola polovica z nich preč a na druhý deň ráno sa zvesili posledné,“ opisuje skúsenosť koordinátorka Stromu splnených prianí Zuzana Kusá zo spoločnosti Adient v Žiline. Koordinátorka zo spoločnosti Adient z Koštian nad Turcom Zuzana Tkáčová hodnotí množstvo darčekov, ktoré bolo treba baliť dva dni, nemým úžasom a slovami: “Dúfam, že aj deti budú mať z darčekov aspoň takú radosť ako my.“

 

Podobných projektov je na Slovenku viac, čo Julianu neodrádza od pokračovania v činnosti. Naopak, teší sa z toho, že sa robí dobrá vec. Bola by rada, keby ich bolo čo najviac. Do budúcnosti plánuje osloviť k spolupráci aj iné spoločnosti. Pri otázke, ako fungujú cez rok odpovedá: „Párkrát sa podarilo aj niečo počas roka, keď sa urobila zbierka pre rodiny v núdzi a naposledy sa zbierali financie na prístroj TOBI PCEye to go pre chlapca z detského domova, ktorý mu umožňuje pracovať s počítačom, keďže chlapec je ochrnutý. Pravdaže, ak má niekto nápad ako niekomu pomôcť, alebo vie o niekom, kto by pomoc potreboval, stačí sa mi ozvať a už to nejako zariadime. Okolo tohto projektu je množstvo úžasných ľudí, ktorí radi pomáhajú a každým rokom je nás viac.“

 

 

Darcom príde takmer každý rok spätná väzba v podobe galavečera Vďaky - Z lásky k deťom, kde darcovia môžu vidieť deti, ktoré obdarovali, keďže práve tieto deti v rámci svojich možností vždy pripravia malé vystúpenie ako poďakovanie a takisto si môžu overiť, či darček, ktorý zakúpili sa dostane k správnemu dieťaťu prostredníctvom konkrétneho zariadenia, v ktorom je dieťa umiestnené.

 

 

Jej poďakovanie venuje spoločnostiam Trim leader (teraz už Adient) a Adient Slovakia, s.r.o. v Žiline a tohtoročným koordinátorkám Zuzane Tkáčovej a Zuzane Kusej. Vďaka patrí  aj partnerskej spoločnosti AGGLU SK, ktorá finančne dotuje projekt a ešte vždy nájde aj financie na zakúpenie darčekov pre deti, ďalej spoločnosti MT lines, MB taxi a turieconline.sk. Osobitne pánovi Snopkovi, vďaka ktorému tento nápad rástol prvé tri roky svojej existencie na Slovenku. Ďalej pánovi Krškovi s rodinou a kolegami, pani Surkošovej s rodinou, pani Borbely, rodine Krajniakovej a rodine Krivušovej. „Ďakujem patrí všetkým darcom, ľuďom, ktorí sa akokoľvek zapojili a pomohli, zase sa nám spoločne podarila krásna vec, dúfam, že aj na budúci rok.“ s nádejou konštatuje Juliana a teší sa na budúce Vianoce.

 


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

Reklama