Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Martinčania z GVPT – tímoví hráči a vynálezcovia

Autor: Martinčania z GVPT – tímoví hráči a vynálezcovia
Foto: Martinčania z GVPT – tímoví hráči a vynálezcovia
Uverejnené: 25. november 2015

Žiaci martinského Gymnázia V.P. Tótha v spolupráci so žiakmi základnej školy A. Dubčeka si priniesli z Európskeho semifinále robotickej súťaže Fisrt Lego League fantastické prvé miesto v kategórii Teamwork. Súťaž sa konala v dňoch 4. a 5. februára a tím s názvom Fire Breathing Rubber Duckies obstál najlepšie pri riešení tímovej úlohy spomedzi 27 teamov z východnej a strednej Európy (Česko, Maďarsko, Poľsko, Rusko, Bulharsko, Slovensko).

Porotu oslovil aj fakt, že išlo o spoluprácu starších ale aj mladších žiakov s vysokou úrovňou angličtiny. Na súťaži v Debrecéne získali žiaci celkové 13. miesto, pričom 7. miesto získali za výskumný projekt, ktorý bol druhý najlepší zo všetkých slovenských súťažiacich. Konkurencia bola naozaj vysoká, výskum víťazných teamov obsahoval aj strategický biznis plán umiestnenia vynálezov na trh.

 

Hlavná téma súťaže bola Ľudia a zvieratá

 

Súťaž prebiehala v 4 kategóriách: robot design, teamwork, research project a robot-game. Po celkovom víťazstve v regionálnom kole v Žiline (z ktorého video si môžete pozrieť tu), martinský tím pod vedením RNDr. Alice Karkušovej z GVPT naďalej vylepšovali svoj predmet výskumného projektu. Ten mal názov Inteligentná preprava rýb a jeho výsledkom je FishBox - špeciálny prepravný box na akváriové rybky, ktorý rieši tie najdôležitejšie problémy pri preprave. V oblasti teamworku ich formoval pedagóg PaedDr. Tomáš Dudík a treba spomenúť aj maturitného študenta Mateja Jurčíka zo 4.F triedy, ktorý mladších spolužiakov vedie po celý rok v škole na robotickom krúžku.

 

Tému transportu rýb si vybrali po dotazníkovom prieskume, v ktorom 60 osôb označilo za najzávažnejší problém práve túto oblasť. Podľa zistení žiakov vraj pri transporte v plastových vreckách, ktorých obsah sa skladá z 1/3 vody a 2/3 vzduchu, hynie asi 60% rybiek. Pri svojom výskume si nechali poradiť aj od odborníkov - akvaristov a chovateľov. Tí ako najväčšie problémy identifikovali okysličovanie a otrasy vody.

 

Následne žiaci vytvorili FishBox – prepravné akvárium riadené počítačom, s automatickým systémom okysličovania pomocou tabliet. Systém automatického okysličenia riadi základná doska Arduino a mechanizmus vypúšťania kyslíkových tabliet zabezpečuje cirkuláciu kyslíka na pomerne dlhý čas a za veľmi nízke náklady. Vhadzovanie tabliet je riadené mobilnou aplikáciou na smartfóne. Akvárium je až po okraj naplnené vodou, minimalizuje otrasy vo vode a teda aj stres prepravovaných rýb. Rozmery akvária sú 30x30x50cm, je z plexiskla a je obalené polystyrénom, vďaka čomu si uchováva stálu teplotu. V hornej časti má ventil, ktorý odvádza splodiny a plyny z boxu von. Ventil je navrhnutý tak, aby voda z FishBoxu neunikala.

 

"Celému tímu patrí moje uznanie, oceňujem ich veľkú pracovitosť do poslednej chvíle. To, že sme sa zúčastnili tejto súťaže na pomerne vysokej úrovni, nás všetkých nesmierne namotivovalo. Decká chcú o rok ísť na FLL opäť. Už teraz rozmýšľajú ako vylepšiť konštrukciu a programy,“ hovorí RNDr. Alica Karkušová. Vynálezcovia z Martina súťažili v tomto zložení - za Gymnázium VPT coach teamu Matej Jurčík z IV.F, Jakub Sokolík a Michaela Mrníková z II.D, Terezka Rafajová z I.D, Marek Bátory s Michalom Miškolcim a Lornou Krivušovou z I.A, Tomáš Štefanov z I.B; a zo ZŠ A. Dubčeka Matúš Adamko, Jakub Kašjak a Martin Doskočil. Viac o ich projekte sa dočítate na ich stránke http://fishbox2.webnode.sk/ a ako si užívali atmosféru súťaže v zahraničí môžete vidieť na YouTube.

 

 

Alica Karkušová by sa rada poďakovala sponzorom: „Nesmierne si vážim, že nám naši sponzori veria. Ďakujem programátorom zo spoločnosti InLoop a aj z firmy Geoproxima. Je naozaj skvelé, že developeri a vývojári chcú podporovať deti v štúdiu IT, napriek tomu, že majú tak veľa práce. Podľa ich slov, ak by sa čo i len 1 z týchto detí dalo na IT, im sa to oplatí. A ja si myslím, že účasť na takejto súťaži naše deti naozaj motivuje.“  Účasť na súťaži finančne podporili aj firma Kiwi.com a Žilinský samosprávny kraj. Celý pracovný kolektív ďakuje aj za túto pomoc.


Reklama

príbuzné témy

Reklama