Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Európsky týždeň mobility prinesie vysoké zľavy v doprave

Autor: Európsky týždeň mobility prinesie vysoké zľavy v doprave
Foto: Európsky týždeň mobility prinesie vysoké zľavy v doprave
Uverejnené: 15. september 2014

Počas Európskeho týždňa mobility v termíne od 16. do 22. septembra budú môcť cestujúci získať vysokú zľavu vo vlakoch, v prímestskej autobusovej doprave a vo vybraných prevádzkach MHD na Slovensku.

Ministerstvo dopravy spolu so ZSSK už minulý rok umožnilo počas Európskeho týždňa mobility cestovať vo vlakoch na celom Slovensku za polovičné cestovné. V tomto roku sa do kampane zapojili aj všetky vyššie územné celky, ktoré budú tiež garantovať vysoké zľavy v prímestských autobusoch. Z jednotlivých miest sa do kampane zapoja aj mestá Košice a Nitra, kde budú zľavy platiť aj v mestskej hromadnej doprave.

 

„Spoločne chceme presvedčiť ľudí, že verejná osobná doprava si zaslúži šancu. Pozývame preto všetkých cestujúcich, aby si  počas trvania kampane za zľavnené cestovné vyskúšali cestovanie vlakom alebo autobusmi či MHD a sami zhodnotili, či im tento spôsob dopravy nebude vyhovovať viac ako státie v zápchach,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

 

Súčasný ročník Európskeho týždňa mobility je tematicky zameraný na kombinovanie a integráciu dopravy. Vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko, kategórie Os a REX, vo všetkých autobusoch prímestskej autobusovej dopravy a v rámci MHD v Košiciach a Nitre majú plne platiaci cestujúci možnosť cestovať za zľavnené jednorazové cestovné lístky.

 

„Samosprávne kraje zabezpečili, že počas Európskeho týždňa mobility môžu ich obyvatelia i návštevníci cestovať prímestskými autobusmi so zľavou 50 percent. Budeme ďalej pracovať na tom, aby sa ľudia už nemuseli vracať späť do áut. Európsky týždeň mobility nám dáva príležitosť a priestor, aby sme obyvateľom našich krajov ponúkli alternatívu k ich dennodennému dochádzaniu za prácou autom. Využívanie autobusovej či vlakovej dopravy  je šetrnejšie k životnému prostrediu a v mnohých prípadoch je aj rýchlejšie, ako dochádzanie osobným vozidlom,“ povedal trnavský župan a predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič. 

 

„Veríme, že cestujúci ocenia zľavy na cestovnom počas tohto jedného týždňa,“ povedal Ján Lunter, predseda samosprávneho kraja. „Zároveň treba povedať, že integrovaná doprava a kvalitnejšie cesty v našom kraji sú jednou z našich dlhodobých priorít nielen počas jedného týždňa, ale aj počas celého volebného obdobia,“ dodal.

 

V súčasnosti existuje pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva dopravy a vyšších územných celkov, ktorej cieľom je zatraktívniť verejnú osobnú prepravu. Odborníci v rámci tejto platformy pracujú aj na harmonizácii verejnej dopravy prostredníctvom jednotných štandardov obslužnosti, štandardov vybavenosti zastávok, staníc a vozidiel, dispečingu, tarify a ostatných služieb týkajúcich sa prevádzky tak, aby mal cestujúci zabezpečený požadovaný komfort. Kampaňou počas Európskeho týždňa mobility sa podpora alternatívnym spôsobom dopravy nekončí. Rezort dopravy, samosprávne kraje a mestá budú spolupracovať aj na propagovaní pešej a mestskej cyklistickej dopravy.


Reklama

príbuzné témy

Reklama