© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Žilinská župa uvoľní 50-miliónov na opravu ciest a mostov počas štyroch rokov

Autor: Žilinská župa uvoľní 50-miliónov na opravu ciest a mostov počas štyroch rokov
Foto: Žilinská župa uvoľní 50-miliónov na opravu ciest a mostov počas štyroch rokov
Uverejnené: 22. október 2018

6. máj 2019, Žilina – Žilinská župa má vypracovaný detailný plán opráv ciest a mostov na najbližšie štyri roky. Je v ňom viac ako 160 projektov z každého regiónu na území Žilinského kraja. Náklady sú odhadované na vyše 50-miliónov eur, pričom ďalších 10 až 15 miliónov by chcel kraj získať z eurofondov.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sa stará o viac ako 1400 km ciest a takmer 800 mostov. V nevyhovujúcom stave je asi 300 km ciest a  60 mostov. ,,Naše cesty doplácajú na to, že nie sú dokončené dôležité diaľničné úseky. Časté zápchy a uzávierky na hlavných ťahoch najmä v Strečne, Ružomberku alebo na Kysuciach spôsobujú, že čoraz viac vodičov sa presúva na naše cesty druhej a tretej triedy, ktoré zvýšený nápor nezvládajú, sú preťažené a ničené.  Musíme efektívne rozdeliť finančné prostriedky a cesty opravovať, aby boli bezpečné. Na rekonštrukcie využívame vlastné zdroje, čerpáme eurofondy a nedávno sa nám podarilo získať 15-miliónový bezúročný úver, ktorý schválila vláda,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

 

Odbor dopravy ŽSK a Správa ciest ŽSK vypracovali zásobník projektov na rekonštrukcie najhorších úsekov na najbližšie štyri roky. ,,Cesty treba opravovať priebežne a podľa naliehavosti, nie iba pred voľbami, či podľa straníckeho trička. Cesty, ktoré treba nevyhnutne opraviť vyberáme na základe objektívnych kritérií, podľa bezpečnosti, technického stavu vozoviek a tiež podľa toho aké sú na nich intenzity dopravy. Aby sme to všetko zvládli, pridávame posily a prijímame nových zamestnancov na odbor dopravy,“ uviedla županka.

 

Na stiahnutie: Zásobník a prioritizácia investičných projektov rekonštrukcií ciest ii. a iii. triedy, ich súčastí a mostných objektov

 

Zásobník opráv ciest a mostov v Žilinskom kraji je otvorený dokument, ktorý sa bude dopĺňať podľa aktuálnej situácie. „Doprava je dynamický jav a musíme počítať s tým, že postupne nám budú pribúdať zhoršujúce sa úseky ciest a mosty. Najmä po zimnej údržbe môžu vyskočiť nepredvídateľné okolnosti, ktoré budeme musieť do plánu opráv zapracovať,“ doplnil vicežupan Igor Janckulík. Rovnako v ňom nie sú zahrnuté bežné opravy či opravy objektov, na ktoré ŽSK uplatňuje reklamácie počas trvania záručnej doby. Zásobník a prioritizáciu investičných projektov rekonštrukcií ciest II. a III. triedy ich súčastí a mostných objektov schválili poslanci hlasovaním na pondelkovom zastupiteľstve.

  • Aktuality
  • Žilinská župa uvoľní 50-miliónov na opravu ciest a mostov počas štyroch rokov

Reklama

príbuzné témy

Reklama


Kontakt

METRO, o. z.
Martin

Pavla Mudroňa 24, II. poschodie
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421908279154

© , METRO | Tvoríme úspešné príbehy a komunikačné stratégie | www.projektmetro.sk
nahor