Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Letné kúpanie môže nositeľov kontaktných šošoviek pripraviť o zrak

Autor: Letné kúpanie môže nositeľov kontaktných šošoviek pripraviť o zrak
Foto: Letné kúpanie môže nositeľov kontaktných šošoviek pripraviť o zrak
Uverejnené: 07. august 2019

K letu voda a plávanie v bazénoch na kúpaliskách či v jazerách neodmysliteľne patrí. Letné kúpanie však okrem príjemného osvieženia prináša aj rôzne nástrahy, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. O tom, aké nepríjemnosti nám vo vode hrozia, sme sa rozprávali s prednostom Očnej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin - MUDr. Petrom Žiakom, PhD.

Medzi najohrozenejšiu skupinu podľa očného lekára patria nositelia kontaktných šošoviek. Práve im hrozí najväčšie riziko, že si z vody okrem osvieženia odnesú aj niečo iné. „Vo vodách žijú améby - meňavky. Našli by sme ich v prírodných jazerách, ale vyskytujú sa aj v nesprávne udržiavaných bazénoch či vírivkách.

 

Améby preferujú najmä plytké stojaté vodné plochy, čím je voda teplejšia, tým viac améb v nej žije. Za normálnych okolností človeku neškodia, pre nositeľov kontaktných šošoviek však predstavujú riziko,“ upozorňuje MUDr. Žiak. Pri kúpaní sa môžu s vodou dostať do oka pod šošovku, kde sa rozmnožujú a parazitujú, čo môže spôsobiť veľmi vážne zápaly rohoviek (tzv. akantamébovú keratitídu).

 

Infekcia vie byť tak vážna, že doslova vyžerie dieru do oka, ktoré môže vytiecť. „Pacient môže dostať ťažký zápal vnútra oka, po ktorom môže dokonca prísť o zrak. Bohužiaľ takéto prípady vôbec nie sú ojedinelé, ja sám som videl minimálne 5 pacientov, z ktorých po takomto ťažkom zápale dopadol relatívne dobre len 1. V USA príde takto o zrak ročne až 150 ľudí, v našich končinách je takýchto prípadov popísaných niekoľko desiatok. Liečba je veľmi problematická, pretože očné kvapky, ktoré na tento typ zápalu zaberajú, sa v Európe bežne kúpiť nedajú. Améby sú veľmi odolné, antibiotiká na ne nezaberajú,“ vysvetľuje MUDr. Peter Žiak.

 

Najlepšou prevenciou je podľa neho pri kúpaní kontaktné šošovky nepoužívať, alebo nosiť jednorazové, ktoré sa hneď po kúpaní vyberú z očí a vyhodia. „Nestačí si ich len vybrať, vyčistiť v roztoku a opäť nasadiť, pretože améba už môže byť na šošovke prichytená,“  dodáva oftalmológ. Ako sa akantamébový zápal prejavuje? „Oko je červené, svetloplaché, typickým prejavom je veľká bolesť v oku. Pokiaľ sa zápal rozvíja ďalej, tak sa na rohovke objaví biely fľak, ktorý sa ďalej rozširuje a niekedy môže mať tvar prstenca,“ opisuje MUDr. Peter Žiak, ktorý zároveň upozorňuje, že skoré vyhľadanie lekárskej pomoci je veľmi dôležité. 

 

U ľudí, ktorí kontaktné šošovky nenosia, býva najčastejším problémom spojeným s letným kúpaním zápal spojoviek. „Prejavuje sa to začervenanými očami, rezaním, slzením a niekedy aj sekrétom, ktorý z oka vyteká. Pokiaľ má človek takéto problémy, rozhodne by nemal situáciu podceniť a mal by navštíviť očného lekára,“ upozorňuje MUDr. Peter Žiak. Plavárenský katar - zápal spojiviek spôsobený chlamýdiami vo vode súvisí s nedostatočnou hygienou vody v bazénoch.


Reklama

príbuzné témy

Reklama