Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Behom podporili malých bojovníkov z Neonatologickej kliniky UNM

Autor: Behom podporili malých bojovníkov z Neonatologickej kliniky UNM
Foto: Behom podporili malých bojovníkov z Neonatologickej kliniky UNM
Uverejnené: 25. september 2019

Martinská pešia zóna patrila v sobotu 14. septembra 2019 podujatiu Zázračný beh a teda všetkým, ktorí neváhali jedinečnou športovou akciou podporiť Neonatologickú kliniku Univerzitnej nemocnice Martin a jej malých pacientov.

Pekné počasie prilákalo množstvo ľudí. Symbolický 1 kilometer si do centra mesta prišli zabehnúť bývalí pacienti kliniky s rodičmi, mamičky s kočíkmi, deti, mladí aj tí skôr narodení. Športový výkon šiel v tomto prípade bokom, hlavným cieľom bolo užiť si príjemnú atmosféru podujatia. Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin sa okrem zdravých novorodencov stará aj o tých predčasne narodených.

 

 

Naše pracovisko pomáha týmto veľmi predčasne narodeným deťom v prvých krokoch. My o nich hovoríme, že sú to takí malí bojovníci. Preto organizujeme symbolické podujatie Zázračný beh, ktorý má byť oslavou ich prvých aj následných krokov. Po prepustení z nemocnice, by týmto malým bojovníkom mali pomáhať tí, ktorí sú silní a majú športového ducha,“ vysvetlil myšlienku podujatia prednosta neonatologickej kliniky prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc.

 

 

Práve preto podujatie Zázračný beh Neonatologická klinika UNM organizuje v spolupráci s klubom Turčiansky amatérsky triatlon. „T.A.T. sa vždy venoval deťom, ich trénovaniu aj organizácii pretekov. Rozhodol som sa ešte viac venovať všeobecnej športovej príprave detí. Preto sme sa takto spojili s neonatologickou klinikou, kde zachraňujú detské životy a keď ich dostanú z toho najhoršieho, tak my ich budeme na život pripravovať na športoviskách,“ povedal Daniel Konečný z Turčianskeho amatérskeho triatlonu, pre ktorého je to zatiaľ prvá spolupráca s martinskou neonatológiou.

 

Prepojenie profesionálnej zdravotnej starostlivosti so športovým podujatím vyzdvihol aj medicínsky riaditeľ Univerzitnej nemocnice Martin doc. MUDr. Dalibor Murgaš, PhD. „O neonatologickej klinike je všeobecne známe, že patrí k najlepším pracoviskám našej nemocnice. A bola opakovane vyhlásená aj za najlepšiu neonatologickú kliniku na Slovensku. Sú tu úžasní ľudia, ktorí odvádzajú výbornú prácu na vysoko profesionálnej úrovni a pri tom všetkom dokážu organizovať ešte aj medzinárodné kongresy, alebo aj takéto milé športové podujatia.“

 

[widgetkit id="269" name="4163"]

 

Na podujatí Zázračný beh sa zišlo veľa rodičov, ktorých deti boli pacientmi neonatologickej kliniky a oni aj po rokoch zostali jej podporovateľmi. Jednou z nich bola aj mamička Janka Mažgútová „My máme jednovaječné dvojičky, chlapcov. Narodili sa v 35. týždni, takže na neonatologickej klinike sme strávili takmer šesť týždňov. Úžasne sa o nás starali, aj napriek tomu, že to bolo pre nás veľmi ťažké obdobie, vďaka nim na to spomíname radi. Našťastie chlapci sú zdraví, dnes už majú 8 mesiacov, vážia cez 8 kíl a držia sa veľmi dobre. Podporiť toto podujatie je pre nás to najmenej, čo môžeme urobiť ako prejav vďaky. Priniesli sme aj oblečenie pre novorodeniatka, ktoré sme dali klinike do daru,“ prezradila mamička, ktorá si jeden kilometer odbehla s kočíkom aj so svojimi ratolesťami.

 

Vidieť deti, ktoré sa narodili predčasne, mali nízku hmotnosť a museli byť v inkubátoroch dnes, kedy sú plné života, je pre personál neonatologickej kliniky vždy silný zážitok. „Mnohí hovoria, že ľudia, ktorí robia na našej klinike, sú ľudia plní emócii a tie nám zostávajú. Je to veľká radosť a ja vždy poviem, že my sme spravili všetko pre to, aby boli zdraví, ale oni so svojimi rodičmi sú tí, ktorí o to zdravie bojovali,“ dodal prednosta kliniky prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc.


Reklama

príbuzné témy

Reklama