Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

5 tipov, ako spraviť z obývačky najútulnejšie miesto na svete

Autor: 5 tipov, ako spraviť z obývačky najútulnejšie miesto na svete
Foto: 5 tipov, ako spraviť z obývačky najútulnejšie miesto na svete
Uverejnené: 16. december 2020

Kto by nechcel mať doma obývačku ako z katalógu, či lepšie povedané, ako z Pinterestu? Nemusíte byť interiérový dizajnér, nemusíte ani ovládať najnovšie trendy interiérového dizajnu. Stačí, ak si osvojíte zopár trikov, ako spraviť z vašej obývačky útulné hniezdočko.

1. Rastliny

Žiadna moderná obývačka sa nezaobíde bez rastlín. Pokiaľ si možno myslíte, že vám niečo doma chýba, poobzerajte sa. Možno je to práve nejaká rastlinka. Hovoríte, že nie ste zrovna vychýrený pestovateľ a všetko vám umrie? Začnite s kaktusmi. Nevyžadujú veľa starostlivosti a ak aj na ne zabudnete, rýchlo sa zotavia. Už zopár maličkých sukulentov podvihne útulnú atmosféru vášho domova na iný level.

priestranná obývačka

2. Ideálna kombinácia farieb

Farby nás ovplyvňujú. Naša nálada sa môže razom zmeniť, keď sa objavíme v spleti farieb, ktoré sú pre nás príjemné. Aby bola vaša obývacia izba dokonalá, musíte na ne myslieť. Vyberte takú kombináciu farieb, ktorá nepôsobí chladne. Nemalo by ísť o výrazné farby. Môžete skombinovať dve, nemusíte sa zamerať na jednu. Ideálne sú farby prírodné, zemité.

3. Správne svetlo

Správne svetlo je dôležitý faktor. Však už od malička nám hovorili pri čítaní “zasvieť si, pokazíš si oči”. V tomto prípade povieme “zhasnite, pokazíte si atmosféru”. Príjemné tlmené svetlo počas zimných večerov v kombinácii s malými svetielkami je na nezaplatenie. Pridať môžete aj sviečky. Vo všeobecnosti sa do obývacej izby nehodí biele ostré svetlo. Vyberajte preto žiarovky s teplou bielou farbou. Aby bola vaša obývacia izba útulná aj cez deň, je potrebné dostať do nej toľko denného svetla, koľko je možné. Ak je naviac vaša obývačka orientovaná na západ, vyhrali ste.

Náš tip

Farbu vankúšov či deky zmeníte raz-dva. Pri maľovaní stien to už také ľahké nie je. Vopred zistite, aké farby sa najviac hodia do obývačky.

elegantný interiér

4. Príjemná vôňa

Každému evokuje slovo príjemná vôňa niečo iné. V tomto prípad nemáme na mysli vôňu vyprážaných rezňov. Pach po varení a nevyvetraná obývacia izba vám bude spôsobovať vrásky na čele. K tomu, aby ste dosiahli dokonalú útulnosť a pohodlie, si musíte vybrať správnu vôňu. Takú, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári a pocit domova. Skúste vôňu vanilky, škorice, čerstvej bavlny alebo levandule. Nezabudnite však aj pravidelne vetrať. Pravá vôňa sviečky sa prejaví len, keď je vzduch úplne čistý.

tácka s čajom

5. Textílie

Vankúše, deky, prikrývky, závesy, koberec - to všetko sú textílie, ktoré dodávajú vašej obývačke tú pomyselnú bodku. Až vtedy bude všetko dokonalé a útulné, keď sa zameriate aj na tieto, nie úplne najmenšie detaily. Jemnučká deka a vankúšiky rôznych tvarov a farieb vás už nepustia z gauča. Nezabúdajte ani na správne materiály.  Najlepšie spravíte, ak sa rozhodnete pre prírodné látky - deku z vlny, ľanu, bavlny.

priestranná obývačka

Rada na záver

Pri zariaďovaní vašej obývačky sa zamyslite nad tým, čo vo vás vyvoláva pocit domova. Pre niekoho sú to knihy, pre niekoho špecifická vôňa či kvety. Porozmýšľajte nad tým, čo vám robilo radosť v detstve. Možno to bude vôňa jablkovej štrúdle, ktorú piekla starká. Nepúšťajte sa do zariaďovania obývacej izby bezhlavo a len preto, že sa vám aktuálny trend páči v časopise. Zariaďte si bývanie tak, aby predstavoval domov a hlavne, charakterizoval vašu rodinu.


Reklama

príbuzné témy

Reklama