Tradičné vypásanie lúk zachováva biotopy pod Borišovom

Poľnohospodárske družstvo „SNP“ so sídlom v Sklabini bol vždy podnik, ktorý spájal ľudí, ktorí radi pracovali v poľnohospodárstve, s pôdou a hospodárskymi zvieratami.
V súčasnosti je družstvo spoločnosťou zaoberajúcou sa primárne konvenčnou poľnohospodárskou výrobou so špecializáciou na chov hovädzieho dobytka v prevažnej miere mliekového typu, chovu oviec a zároveň vykonáva činnosti v oblasti mäsopriemyslu a obchodu.
„Sme potomkovia zakladateľov družstva, v podstate už tretia generácia, a poľnohospodárstvom sme boli vychovávaní. Od obdobia kolektivizácie sme ako podnik prešli transformáciou v deväťdesiatych rokoch a v súčasnosti čelíme silnej konkurencii globálnych trhov. Takýto trhový vývoj a s ním spojený veľký ekonomický tlak si vyžiadal zmeny vo výrobnej štruktúre podniku a to z pomerne rozsiahlej ale extenzívnej výroby, na dnešnú intenzívnu, špecializovanú výrobu,“ hovorí predsedníčka družstva Ivica Lačná.
V minulosti mali na družstve rozsiahly hospodársky záber, okrem základných plodín ako sú pšenica, jačmeň, kukurica sa pestovali zemiaky, mrkva, mak a chovali všetky druhy hospodárskych zvierat. Dnes sa špecializujú na intenzívny chov dojníc. Okrajovo aj na chov mäsových plemien oviec a hovädzieho dobytka.
„Náš chotár je predurčený na pestovanie krmovín, takže producentami potravinárskeho obilia, alebo iných komodít, ktoré slúžia na komerčné účely sme len okrajovo. Gro produkcie, ktorá vyjde z nášho chotára slúži pre kŕmenie v živočíšnej výrobe,“ vysvetľuje Ivica Lačná. Pred nedávnom družstvo k chovu mliekového dobytka, ktorý sa udržiava na vysokých priečkach v produkcii mlieka, pridružilo aj chov volov, ktoré slúži na vypasenie lúk a pasienkov. „Turisti môžu naše zvieratá vidieť v lokalite pod Ploskou, okolo Borišova. To sú naše vysokohorské lúky. Tento proces sa každoročne opakuje počas pasienkovej sezóny, ktorá tu trvá okolo dvoch mesiacov. V tom čase tie lúky pod Ploskou takýmto spôsobom vypásajú práve naše hospodárske zvieratá,“ dodáva Ivica Lačná.
Z pinzgauského plemena prešli v Sklabini na vysoko produkčné holštajnské plemeno čím zvýšili úžitkovosť z 3500 litrov od začiatku deväťdesiatych rokov na súčasných takmer 11 tisíc litrov na dojnicu a laktáciu. „Úrodovo sa družstvo pohybuje okolo 5 až 6 ton vypestovanej pšenice z hektára a približne 40 ton kukuričnej hmoty z hektára. Minulý rok sme dosiahli rekordné výnosy v pestovaní ozimného jačmeňa na úrovni 9 ton z hektára. To sa dá považovať v našom podhorskom chotári za nadpriemerné úrody, pretože pracujeme na veľmi svahovitých parcelách, na ťažkých pôdach, vo vyššej nadmorskej výške,“ informuje Ivica Lačná.
Dcérska spoločnosť sklabinského družstva stojí za produkciou mäsa a mäsových výrobkov. „Od obdobia deväťdesiatych rokov, keď bol trendom nákup zahraničných potravín, sa spotrebiteľ vracia k miestnej produkcii, k lokálnym výrobkom, čo hodnotíme ako pozitívum. V každej sezóne patrí medzi naše trendy niečo iné, veľmi dobre sa však predáva zabíjačkový program. Klobásky, jaterničky, lahôdkové šunky sú asi tie najobľúbenejšie výrobky, ktoré sa predávajú v každom čase. V letnej sezóne zas prichádzajú opekačky a samozrejme obchod s čerstvým mäsom, ktorý tvorí približne polovicu obratu,“ uzatvára Ivica Lačná.