© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Noc múzeí a galérií v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Autor: Noc múzeí a galérií v Slovenskom národnom múzeu v Martine
Foto: Noc múzeí a galérií v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Netradičná noc, plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine počas Noci múzeí a galérií. Na sobotu 14. mája 2022 od 18.00 hod. až do neskorého večera pripravili program tri jeho zložky – Etnografické múzeum, Múzeum Andreja Kmeťa a Múzeum kultúry Čechov na Slovensku.

Etnografické múzeum

 

V Etnografickom múzeu predstavia členovia FS Lysec rok v premenách času. V rámci jednotlivých ročných období sa v minulosti tancovali tance či spievali piesne, ktoré mali zabezpečiť prosperitu gazdovstva, dobré počasie alebo lásku. Hudobno-tanečné vystúpenia si návštevníci Noci múzeí a galérií budú môcť pozrieť o 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 hod.

 

Svoje tajomstvá až do zotmenia poodhalí aj muzeálna záhrada. Komentované prehliadky s odborníkom, ktorý zoznámi s históriou a rastlinnými skvostami bývalej botanickej záhrady, sa uskutočnia o 18.15. a 20.15 hod. K druhej, večernej prechádzke odporúčame zobrať si aj baterku alebo iný zdroj svetla. V aktuálnej výstave Roľník a jeho svet si návštevníci budú môcť vyskúšať mletie múky a vo výstave Pavel Hajko – Insitný maliar z Kovačice sa zastaviť na čítanie rozprávok (do 20.00 hod.). Portrét alebo autoportrét si nakreslia v priestoroch výstavy Zrkadlo duše – Výber z výtvarnej tvorby Šarloty Bottovej. Počas celého trvania podujatia v Etnografickom múzeu budú prebiehať tvorivé dielne, burza kníh či múzejný kvíz.

 

Múzeum Andreja Kmeťa

 

Dlhá noc bude aj v prírodovednom múzeu. O 18.00 hod. si návštevníci budú môcť pozrieť predstavenie Detského divadelného súboru Kamarát s názvom Po stopách Škriatka Pramienka. Čo má spoločné stehenná kosť s Eifellovou vežou? Akú súvislosť možno nájsť medzi púpavou a padákom? Na tieto otázky odpovedá výstava Bionika – Príroda na to prišla prvá, ktorou v Múzeu Andreja Kmeťa bude sprevádzať jej kurátor. Okrem bližšieho zoznámenia sa s bionikou, budú v expozícii Príroda Turca k dispozícii odborní pracovníci múzea, aby mohli zodpovedať všetky zvedavé otázky.

 

Nemenej zaujímavá bude aj živá výstavka Potvory z našich potokov, ktorá predstaví obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v našich tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Nielen pre malých návštevníkov bude pripravené malé ušaté prekvapenie. V priestoroch expozície budeme premietať aj film Návraty Andreja Kmeťa, pripravený k 180. výročiu narodenia zakladateľa múzea.

 

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

 

Počas návštevy u Horákovcov priblížime autentické prostredie, v ktorom žili dve významné osobnosti – manželia Anna Gašparíková-Horáková a akademik Jiří Horák. Osobná archivárka 1. prezidenta československej republiky T. G. Masaryka a významný folklorista a slavista česko-slovenskú kultúrnu vzájomnosť nielen hlásali, ale ju aj žili.

 

Múzeá svoje brány zatvoria neskôr ako obyčajne. Všetky tri múzeá môžete navštíviť v rámci jednej zakúpenej vstupenky od 18.00 do 23.00 hod. (posledný vstup o 22.30 hod.). Vstupné pre dospelých bude 4  €, zľavnené vstupenky za 2 €.

  • Aktuality
  • Noc múzeí a galérií v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Reklama

príbuzné témy

Reklama


Kontakt

METRO, o. z.
Martin

Pavla Mudroňa 24, II. poschodie
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421908279154

© , METRO | Tvoríme úspešné príbehy a komunikačné stratégie | www.projektmetro.sk
nahor