© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Na svätého Jána

Autor: Na svätého Jána
Foto: Na svätého Jána
Uverejnené: 21. jún 2022

Podmanivú moc svätojánskej noci môžete zažiť v sobotu 25. júna 2022 počas podujatia Na svätého Jána v martinskom Múzeu slovenskej dediny.

V najväčšom múzeu v prírode na Slovensku v netradičnom čase – od 18.00 hod. až do 23.00 hod. – spoznáte jánske zvyky, vychutnáte si koncert a zabavíte sa pri hľadaní pokladu alebo pri vatre. Nezabudnuteľnú atmosféru vyčarí svojím jedinečným hlasom speváčka Ildikó Kali s tajomnou hudbou gitaristu Petra Luhu. Ildikó Kali je svojrázna osobnosť slovenskej hudobnej scény, speváčka, gitaristka a hudobníčka. Jej hudbu je možné zaradiť do štýlu etnický šansón. Hudba rôznych národov je pre jej umelecké cítenie rozhodujúca a okrem nej ju fascinujú aj mytologické príbehy, básne, povesti a balady. Koncert Ildikó Kali a Petra Luhu sa v priestoroch Múzea slovenskej dediny začne o 22.00 hod.

 

Jánske tradície predstavia folklórne súbory Turiec a Lysec. Ako využiť svätojánsku mágiu napovie návštevníkom vo svojom programe folklórna skupina Kýčera z Ochodnice. Po zotmení o 21.30 hod. zapália vatru členovia folklórnych súborov Lysec a Turiec. K voľnej zábave pri vatre si môžete priniesť vlastné hudobné nástroje a zahrať si spolu s ostatnými.

 

Pre návštevníkov sú pripravené nočné prehliadky múzea s tematikou jánskych zvykov. Pri nich sa dozviete o pôsobení magických síl alebo bytostí, ktoré mali počas jánskeho večera väčšiu silu ako po iné dni. Pre deti aj dospelých bude prichystané čítanie strašidelných príbehov o nadprirodzených bytostiach, ktoré možno stretnú aj počas podujatia.

 

Veľa povier o svätojánskej noci sa vzťahovalo k pokladom, ku ktorým sa práve v túto noc dalo dostať najľahšie. Návštevníci budú môcť pomocou riešenia rôznych hádaniek hľadať poklady, ktoré ukrýva naše múzeum.

 

Byliny nazbierané počas svätojánskej noci majú vraj mimoriadnu silu – liečivú aj magickú, preto sa spolu s bylinkárkou Ivkou môžete vydať hľadať a spoznávať bylinky, ktoré rastú v areáli. Odporúčame návštevníkom, aby si so sebou priniesli baterku alebo iný zdroj svetla. Program bude trvať od 18.00 do 23.00 hod., no vstup do areálu bude možný len do 22.00 hod. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.


Reklama

príbuzné témy

Reklama


Kontakt

METRO, o. z.
Martin

Pavla Mudroňa 24, II. poschodie
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421908279154

© , METRO | Tvoríme úspešné príbehy a komunikačné stratégie | www.projektmetro.sk
nahor