Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Dielo mesiaca v Turčianskej galérii: Miroslav Marček, Nová úroda

Autor: Dielo mesiaca v Turčianskej galérii: Miroslav Marček, Nová úroda
Foto: Dielo mesiaca v Turčianskej galérii: Miroslav Marček, Nová úroda
Uverejnené: 20. júl 2018

Vybral Zdeno Ziman: „Dielo martinského rodáka, grafika a maliara Miroslava Marčeka ma upútalo hneď na prvý pohľad. Nielen zaujímavou šablónovou technikou stvárnenia poľnohospodárskeho družstva, ale aj s použitím zemitých farieb. Zaujalo ma aj v akom pomere na obraze zaberá samotné družstvo, ktoré úplne potláča okolitú krajinu. S absenciou zvierat, ktoré sú typickým motívom vidieckeho obrazu krajiny mi vystupuje obraz s moderným architektonickým modelom.“

Miroslav Marček (1929 – 1995), Miroslav Marček: (11. júla 1929 Martin-Priekopa – 31. júla 1995 Martin ). Bol generačným súputníkom galandovcov. Po absolvovaní Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave ( 1950 – 1955, doc. Fulla a prof. Želibský) sa prihlásil k umeleckému odkazu Skupiny Mikuláša Galandu, s ktorou aj vystavoval v roku 1957.  Žil a tvoril v Martine. Najviac tvorivého úsilia investoval do techniky mazonitu, ktorá mu umožnila vytvárať geometrické plochy zdrsňovaním, vyrývaním a ďalšími zásahmi. Tak dosahoval na obrazoch efekt abstraktných  štruktúr, ktoré voľne odkazovali k zobrazovanej téme.

 

Zdeno Ziman: „Som rodákom z Martina. Venujem sa propagačnej grafike a hlavne umeleckej fotografii, ktorá mi priniesla do môjho života pokoj a je mojou neoddeliteľnou súčasťou. Taktiež citlivo vnímam dianie v samotnom meste a jeho okolitej prírode. Často používam moje kritické oko na zdokumentovanie problémov abstraktnou formou. V Martine vedieme fotoklub TuFoTím (Turčiansky fotografický tím), ktorý spája nielen skúsených, ale aj začínajúcich fotografov. Za našou prácou sú už vidieť výsledky z množstva ocenení. Dúfam a pevne verím, že našou vytrvalou a mravenčou prácou pozdvyhneme kultúru v meste Martin.


Reklama

príbuzné témy

Reklama