Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Naše druhé oči nesú meno okuliare

Autor: Naše druhé oči nesú meno okuliare
Foto: Naše druhé oči nesú meno okuliare
Uverejnené: 24. november 2013

Všetci poznáme prirovnanie Strážiť niečo ako oko v hlave. Oči sú našou prirodzenou súčasťou a od narodenia vďaka nim spoznávame svet. Vývojom i vplyvom moderného spôsobu života sa ale kvalita zraku mení. Dioptrické chyby je možné napraviť viacerými spôsobmi, najčastejším z nich je nosenie okuliarov. Viac o okuliaroch a ich správnom výbere nám porozprávala kvalifikovaná odborníčka Katarína Beinsteinová z Očnej optiky Katka v Martine.

Potrebujete okuliare? Aké sú príznaky?

Trápi vás bolesť hlavy? Namiesto upokojujúcej tabletky siahnite radšej po telefónnom čísle očného lekára. Málokto dnes prisúdi bolesť hlavy problému so zrakom. Tá je však jeho najčastejším príznakom. Sprevádza ju únava a rozostrené videnie, čo naznačuje, že môže ísť o poruchu zraku. Medzi ľuďmi je najviac známa ďalekozrakosť a krátkozrakosť, často sa však vyskytuje aj astigmatizmus alebo tupozrakosť. Viac ale odhalí len odborné vyšetrenie.

 

Astigmatizmus je chyba zakrivenia očnej rohovky, v dôsledku ktorej postihnutý vidí skreslene. Napríklad číslo 3 vníma ako číslo 8. Správna korekcia umožňuje toto skreslenie odstrániť,“ vysvetľuje očná optička. S tupozrakosťou sa stretávame u detí v útlom veku a môže súvisieť so škúlením. Ide o problém tzv. lenivého oka, ktorý je úspešne liečený okluzorom a očnými cvičeniami. Neliečená tupozrakosť môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku a postihnuté oko úplne vyradiť z činnosti. Vtedy už pacient vidí po nasadení akejkoľvek dioptrie rovnako. Je preto dôležité odhaliť príznaky už v ranom detstve. Podľa slov odborníčky by si rodičia mali všímať, ako sa ich dieťa orientuje, či sa neprejavujú určité zvláštnosti pri uchopovaní hračiek a či nekreslí s nosom „prilepeným“ na papier. S pribúdajúcim vekom sa prirodzene zhoršuje aj kvalita zraku. V tejto súvislosti hovoríme o presbiopii, ktorou sa označuje očná vada ľudí po štyridsiatke. „Očná šošovka časom stráca svoju elasticitu. Je to fyziologický jav, ktorý čaká každého z nás,“ dopĺňa očná optička.


Ako si vybrať rám

V prípade, ak lekár odhalí dioptrickú očnú vadu, vypíše predpis, s ktorým treba zájsť do očnej optiky. Odborník pomôže klientovi s výberom vhodného okuliarového rámu. Ten si ľudia poväčšine volia podľa vzhľadu, žiada sa ale brať do úvahy aj dôležitejšie kritériá. Patrí medzi ne veľkosť očnice, ktorá by mala byť adekvátna veľkosti tváre a tiež typu skiel. Dôležité je dbať na to, aby bolo zorné pole bez obmedzení. Prekážať môžu aj široké stránice okuliarov. Výber rámov je široký, existujú vŕtané rámy, ktoré sú nenápadné a nazývajú sa patentové. Niekto si tiež obľúbi rámy na silon, s hornou obrubou a silonovou spodnou časťou. V súčasnosti zažívame comeback retro štýlu, čo sa prejavuje v popularite výrazných plastových rámov. Okrem toho, že sú moderné a plnia aj estetickú funkciu, ich zorné pole má veľké pokrytie. Ako hovorí skúsená optička, voľba vhodného rámu je silno individuálna záležitosť.

 

Zvoľte si správny typ skiel

Zákazník má možnosť širokého výberu z ponuky okuliarových šošoviek. Existujú stenčené a odľahčené sklá s rôznymi úpravami a špecifikáciami. Vhodnou voľbou sú šošovky s antireflexom. Ide o povrchovú úpravu skla odrážajúcu nežiaduce odlesky. Chráni oči pred únavou a tým zlepšuje komfort pri pozeraní. Pre šoférov sú vhodné sklá s kombináciou polarizačného a fototropného efektu. Ide o sklá, ktoré reagujú na slnečný svit, hmlu, šero a odrazy z osvetlenia áut, a tým napomáhajú kvalite zraku vodiča. Výbornou alternatívou najmä pre presbiopov sú multifokálne sklá. Keďže majú viaceré ohniská, človek cez ne vidí blízko i do diaľky. Zároveň sú účinné aj pri práci s počítačom. Na súčasnom trhu fungujú očné optiky, v ktorých pracuje mnoho neprofesionálnych pracovníkov. Optika je zložitá veda, práve preto si poradenstvo pri výbere vhodného typu okuliarových šošoviek vyžaduje znalosť oboru. Poskytnúť ho dokáže iba kvalifikovaný očný optik.


Čistíte si okuliare správne?

Je samozrejmosťou, že o okuliare sa treba starať ich čistením. Nie je to nič náročné, ale mnoho ľudí v tomto prípade postupuje veľmi nesprávne. Odborníčka Katarína Beinsteinová radí, že okuliare treba čistiť vždy namokro. Raz za čas by sa mali opláchnuť jarovou vodou, aby sa odmastili sklá aj rám. Na trhu existuje veľké množstvo prípravkov na čistenie, sú aj špeciálne spreje na antireflexnú úpravu. Najnovšie sa vyrábajú okuliarové handričky, ktoré zabraňujú roseniu okuliarov v zime. Treba sa však vyvarovať tým, ktoré sú napustené alkoholom, lebo môže dôjsť k poškodeniu antireflexnej vrstvy. Okuliare si nečistite nasucho. Prítomnosť hoci aj malej nečistoty by mohla spôsobiť poškriabanie skiel. Mnoho ľudí si utiera okuliare do svojho oblečenia. Treba sa tomu vyhýbať a radšej mať vždy poruke špeciálnu handričku z očnej optiky. Okuliare dopĺňajú to, čo našim očiam chýba. Preto by sme aj k starostlivosti o ne mali pristupovať zodpovedne.


Kontaktné šošovky verzus okuliare

V dnešnej dobe naberajú na popularite kontaktné šošovky. Sú dobrou alternatívou pre ľudí, ktorým nosenie okuliarov nevyhovuje. Obľubujú ich najmä športovci. Za posledné roky dosiahli výrazný pokrok v technológii svojej výroby, ale aj tu nachádzame isté riziká. Šošovky sú predsa len cudzím telesom v oku, a preto si na ne nemusí každý zvyknúť. Platí tu zásada individuálnosti a znášanlivosti. Existujú viaceré typy šošoviek, ktoré sa líšia najmä materiálom a dĺžkou trvácnosti. Niektoré môže človek nosiť dva týždne, iné mesiac, poprípade ich treba meniť denne. Okuliare, na rozdiel od šošoviek, poskytujú oku väčší prístup kyslíka a tým umožňujú vetranie. „Odporučila by som všetkým, ktorí nosia šošovky, aby mali doma aj okuliare, a tie by si po príchode z práce alebo zo školy nasadili,“ hovorí očná optička. Oko sa voči kontaktným šošovkám môže spočiatku brániť. Každý človek si na vlastnej koži musí vyskúšať, či sa jeho oči takémuto spôsobu korekcie prispôsobia.


Nepodceňujte svoju diagnózu

Sú známe prípady ľudí, ktorým boli predpísané okuliare, ale nenosili ich a napriek tomu sa im zrak napravil. Preto sú voči noseniu okuliarov niektorí ľudia skeptickí. Vládne mýtus, že nosením okuliarov oko zlenivie. Človek časom prechádza určitými zmenami, aj oči sa vyvíjajú. V detstve alebo puberte môžu nastať výrazné zmeny, ktoré sa postupne napravia alebo celkom vymiznú. Vývojom sa oko mení, rohovka sa môže, ale nemusí zakriviť. Ako vysvetľuje optička Katarína Beinsteinová, ľuďom, ktorí majú predpísané dioptrie a nenosia ich, sa môže zdať, že vidia dobre, pokiaľ nepociťujú príznaky ako je napríklad bolesť hlavy. Po nasadení okuliarov so správnou korekciou však môžu vidieť lepšie. Nie je pravidlom, že nenosením okuliarov sa zrak napraví, čo zdôrazňuje aj odborníčka. „Ak niekto nosil dioptrie, prestal a zistil, že ich už nepotrebuje, skutočne mohlo vývojom oka dôjsť k polepšeniu zdravotného stavu zraku,“ dodáva očná optička.


Očná optika nie je len o zhotovení okuliarov

Dielňa očnej optiky musí byť vybavená špeciálnymi prístrojmi. Nevyhnutnosťou je fokometer, čo je prístroj na meranie dioptrií. Svoje miesto tu nachádza tiež fén na nahrievanie plastových okuliarových obrúb, stolová vŕtačka a v neposlednom rade brusný automat. Práca v očnej optike obnáša celú škálu úkonov, ktoré musí človek ovládať. V prvom rade musí mať cit pre detail a jemnú prácu s drobnými súčiastkami. Očný optik narába s kliešťami na úpravu rámov, s malými skrutkovačmi či sedielkami. Okrem týchto základných služieb prišla Katarína Beinsteinová s ponukou mobilnej očnej optiky, vďaka ktorej sprostredkúva zhotovenie okuliarov aj starším či imobilným obyvateľom. „Chcem umožniť ľuďom, ktorí sú postihnutí, nemôžu chodiť a tým pádom nemajú možnosť výberu, pacientom v ústavoch, nemocniciach, ale aj starším ľuďom či mamičkám na materskej dovolenke, aby mali aj oni rovnocennú, komplexnú starostlivosť a službu v tejto oblasti,“ vysvetľuje očná optička. Službu mobilnej očnej optiky môže klient využiť jednoduchým zatelefonovaním a dohodou s odborníčkou, ktorá mu následne umožní výber rámov a poradenstvo v jeho domácom prostredí. Práca v očnej optike je predovšetkým o starostlivosti o pacientov. S takýmto prístupom sú zákazníci s odvedenou prácou spokojní. „Spokojnosť klienta je pre mňa vždy veľkým povzbudením,“ uzatvára Katarína Beinsteinová.

 

Očnú optiku Katka nájdete na ulici A. Kmeťa 13 v Business centrum Slovan (oproti hlavnej pošte v centre mesta).

Autor: Paula Beinsteinová © Autorské práva sú vyhradené


Reklama

POPULAIR

PREDPOVEĎ

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

REKLAMA