Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Na výstave Maľovaný most bolo vytvorené jedinečné dielo

Autor: TK Deep
Foto: TK Deep
Uverejnené: 21. jún 2023

Tohtoročná výstava s vernisážou Maľovaný most bola tak isto, ako minulý rok venovaná širokej verejnosti. Výtvarné práce žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy Deep skrášlili verejný most na sídlisku Ľadoveň. Tento rok bola táto jedinečná výstava spojená s maľovaním nádherného muralu na budove Deep Dance Centra.

MARTIN. Dňa 20. júna sa most Nade Hejnej zafarbil farbami umenia žiakov a pedagógov Súkromnej základnej umeleckej školy Deep. Aj tento rok most nielen farebne, ale aj hudobne a tanečne ožil. Predstavili sa tu žiaci výtvarného, hudobného a aj tanečného odboru spomínanej školy.

Tento rok bolo toto krásne podujatie spojené s „natiahnutím“ nádherného muralu, teda veľkoformátovou maľbou na budove Deep Dance Centra. Dielo symbolizuje výtvarné umenie ako také, tanec, hudbu, ale aj divadlo. Maľba by mala zaujať hlavne deti a teenagerov, rozhodli sa ju preto urobiť umelecky, ale zapojiť pri tom aj streetartové prvky. Mladí „street artoví“ umelci zo Street Art Academy (Martin Hríb a Branislav Urbánek) takto vdýchli tejto budove umeleckú dušu.

Vizualizácia trvala dva dni, samotné dielo trvalo necelé 4 dni, minulo sa cca 70  sprejov

Celý mural oživil tento priestor, farby na budove sú hravé a živé, ľudia sa pri ňom neustále zastavujú a hľadajú, čo sa tam skrýva. Interakcia s okoloidúcimi ľuďmi teda plní svoj účel. „Najskôr sme použili penetračný náter, potom fasádnu farbu a až nakoniec spreje. Používame najkvalitnejšie spreje určené na graffiti, ktoré majú UV ochranu od päť do desať rokov, takže maľba vydrží dlho nepoškodená a nevybledne,“ vysvetlil autor maľby Martin Hríb zo Street Art Academy.

Výnimočnosť akcie Maľovaný most podčiarklo maľovanie detí na plátno

Veľkí nadšenci si pochutili na dobrej káve. Počas celého popoludnia vládla dobrá nálada a všetci sa potešili estetickému zážitku a vystaveným obrazom. Obrazy a výtvarné práce je možné obdivovať do polovice júla, na práce bolo použité plátno a farby, ktoré zabezpečili trvácnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom počasia.

Týmto krásnym podujatím by sme chceli poukázať a odštartovať aj na náš novootvorený odbor v rámci výtvarného odboru, a to Základy počítačovej grafiky. Bude sa u nás učiť od septembra 2023. V tomto odbore vidíme potenciál v mladých grafikoch. Bude určený pre žiakov 7.-9. ročníka ZŠ. Absolvent sa môže uplatniť v propagačných a grafických firmách, v informačných centrách, dizajnových štúdiách, v štúdiách vizualizácie interiérov a exteriérov, v reklamných agentúrach a vo vlastných firmách. Predovšetkým uľahčí prácu v grafických programoch, v prípade štúdia tohto odboru na strednej umeleckej škole. Bude sa pracovať v rôznych grafických programoch, ako sú Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign a pod. Veľmi sa teším na nových „grafikov“ a teším sa aj z toho, že práve SZUŠ Deep otvára tak krásny a kreatívny odbor v rámci výtvarného odboru,“ hovorí skúsený výtvarník a grafik Martin Novysedlák, ktorý bude Základy počítačovej grafiky vyučovať.

Najväčšou devízou tejto výstavy je jedinečná sloboda ducha, autentická tvorivosť, talent a predovšetkým nevyčerpateľná kreativita zúčastnených „malých“ umelcov. Na druhej strane veríme, že sme obohatili a spríjemnili touto výstavou návštevníkom ich voľný čas. Vďaka pozitívnemu prístupu našich priaznivcov a podpore mesta Martin, konkrétne kultúrnej komisii,  sa podujatie s názvom Maľovaný most opäť podarila. Tento rok aj so špeciálnou formou umenia, teda týmto veľkolepým, v poradí už siedmym muralom v Martine,“ dodáva riaditeľka SZUŠ Deep Adriana Vrabcová na záver.


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

Reklama