Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Európska noc výskumníkov s hlavnými témami umelej inteligencie a vody opäť aj v Žiline

Autor: Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA)
Uverejnené: 25. september 2023

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 29. 9. 2023, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe.

Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy. Mladým i starším bádateľom prinesú už v rámci 17. ročníka Európskej noci výskumníkov zážitok s vedeckými objavmi, inováciami i ľuďmi, ktorí za nimi stoja. Tento ročník je zameraný na dve nosné témy v podobe umelej inteligencie a vody. O týchto aj iných témach sa návštevníci podujatia dozvedia v takmer 40-ich vedeckých stánkoch v OC Mirage.

Najrôznejšie úlohy, praktické ukážky, poučné prednášky, zábavné hlavolamy či fascinujúce pokusy, to všetko je pripravené pre návštevníkov Európskej noci výskumníkov už tento piatok. Festival vedy sa uskutoční v tento deň paralelne v 25 európskych krajinách vrátane Slovenska. „Za posledný rok sme boli svedkami masívneho nástupu umelej inteligencie do bežného života. Je to výsledok rokov vedeckej práce, ktorú sme chceli tento rok našim návštevníkom viac priblížiť,“ objasňuje jednu z hlavných tém podujatia Ľubomír Bilský, riaditeľ o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá Európsku noc výskumníkov spoločne s partnermi Slovenská akadémia vied (SAV), Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Euractiv organizuje.

Druhou hlavnou témou tohto ročníka je voda

Voda sa celosvetovo stáva kľúčovou surovinou. Jej nedostatok má katastrofické následky, a aj preto sme sa rozhodli venovať jej väčší priestor,“ vysvetľuje Ľ. Bilský. V Žiline si návštevníci OC Mirage budú môcť vyskúšať experimenty, ktorými preskúmajú vlastnosti vody, zistia napríklad, ako sa z nej odstraňujú nečistoty a s jej pomocou vytvoria aj malý výbuch.

Bohaté zastúpenie na podujatí bude mať aj téma umelej inteligencie. Tí, ktorých fascinuje technológia deep-fake, si ju budú môcť vyskúšať a na chvíľu sa ocitnúť v koži známej celebrity. Pre všetkých výskumníkov budú pripravené aj praktické ukážky, ako roboti vnímajú svet okolo seba. Pripravený bude robot, ktorý vyberá súčiastky v správnom poradí z podložky, ale aj pohyblivé oko. „Tento študentský projekt inšpekčného systému využíva umelú inteligenciu na rozpoznávanie rôznych objektov napríklad pri kontrole výrobkov alebo hľadaní chýb. Je to ukážka praktického použitia umelej inteligencie,” láka na program v Žiline Ľ. Bilský.

Detailný program Európskej noci výskumníkov 2023 v Žiline, ako aj v iných mestách nájdete zverejnený na www.nocvyskumnikov.sk.


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Meteoradar

príbuzné témy

Reklama