Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Autor: Kia Slovakia
Foto: Kia Slovakia
Uverejnené: 28. november 2023

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

(Teplička nad Váhom) 24. november 2023 – Kia Slovakia ako jediný výrobný závod značky Kia v Európe je zároveň aj jedinou automobilkou na Slovensku, ktorá si vyrába vlastné motory. Produkcia pozostáva nielen z montáže ale aj obrábania hlavných kovových častí motora ako sú bloky, kľuky a hlavy. Automobilka oslavuje 24. novembra významný míľnik vo svojej histórii, keď z výrobnej linky motorárne 2 zišiel jubilejný 7-miliónty motor. Ide o benzínový agregát s objemom 1,6 litra, ktorý bude súčasťou plug-in hybridnej verzie modelu Sportage, vyrobeného priamo v Tepličke nad Váhom.

Aktuálna výrobná kapacita zahŕňa rôzne typy motorov, od benzínových s objemom 1,5 a 1,6 litra po naftové s objemom 1,6 litra. Kia Slovakia zahájila výrobu pohonných jednotiek spolu so spustením výroby automobilov v roku 2006. V druhej hale bola produkcia spustená v roku 2011 a týka sa výlučne benzínových motorov. Rekordným bol rok 2016, keď automobilka vyrobila takmer 613-tisíc agregátov.

Pri výrobe motorov sa využívajú najmodernejšie technológie a obrábacie stroje, ktoré zabezpečujú veľmi presné obrábanie častí motora, s presnosťou na mikróny. Finálne produkty sa vyznačujú minimálnou chybovosťou. Na kritické montážne procesy sú aplikované kontrolné systémy ako napríklad kontrola pozície uťahovania. Na inšpekciu dielov sa postupne aplikujú automatické systémy s umelou inteligenciou, ktoré v kombinácii s odbornosťou a skúsenosťami operátorov zaručujú vysokú úroveň kvality vyrobených motorov“, vyjadril sa Juraj Kajánek, vedúci výroby motorov v Kia Slovakia.

Aktuálne sú veľkou výzvou projekty súvisiace s emisnými normami Euro 6e a Euro 7. V prípade projektu Euro 6e bolo možné vďaka vysokej odbornosti zamestnancov pripraviť a realizovať celú modifikáciu svojpomocne v rámci oddelenia. Modifikácia liniek na normu Euro 7 začne počas tohtoročnej zimnej odstávky a bude postupne pokračovať.

Vysoká úroveň znalostí a zručností našich zamestnancov je dosiahnutá pravidelným vzdelávaním. Ich permanentný rozvoj je okrem samotného obrábania kovov a montáže zameraný aj na programovanie robotov a technológií zaručujúcich mimoriadnu presnosť dielov,“ doplnil Juraj Kajánek.

V roku 2020 prešla dôležitou modernizáciou hala 2, v rámci ktorej investícia vo výške 70 miliónov eur zabezpečila výrobu druhej generácie benzínových motorov 1,6 GDi a T-GDi. Od roku 2018, najmä vplyvom dieselgate, sa dramaticky znížil dopyt po naftových agregátoch. Odvtedy je viac vyťažená práve nová hala na výrobu benzínových pohonných jednotiek. V roku 2023 je pomer vyrobených benzínových motorov až 87 %.

Kia Slovakia už od začiatku produkcie exportovala vyrobené motory aj do iných automobilových závodov. Ide najmä o sesterský závod Hyundai Motor Manufacturing Czech, kam každoročne smeruje takmer polovica produkcie. Za prvých 10 mesiacov tohto roka to bolo 190-tisíc motorov, čo predstavuje 44 % našej výroby. V menšom množstve vyvážame aj do závodu Hyundai v Turecku a v minulosti sme ich dodávali aj do závodu Indii,“ uzavrel hovorca spoločnosti Tomáš Potoček.

Graf výroby motorov Kia


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM

príbuzné témy

Reklama