Blog Turiec Online

Vitajte na blogoch, môžete tu nájsť zaujímavé príbehy, nápady a komentáre.

Ako sme nasvietili Slovenské národné múzeum v Martine

SNM v Martine

Slovenské národné múzeum v Martine patrí k najvýznamnejším kultúrnym inštitúciám na území Slovenskej republiky. Združenie METRO v spolupráci s partnermi pripravilo oficiálnu skúšku nasvietenia fasády budovy pre verejnosť, ktorá sa mala konať dňa 08. augusta o 21.00. Nie každý bol však z tejto aktivity nadšený a preto sa nám nasvietenie fasády takmer nepodarilo.

 

Samotný termín nasvietenia fasády múzea na Malej hore nebol náhodný

 

Práve v tento deň položil botanik, archeológ a etnograf Andrej Kmeť základný kameň dolnej, prvej účelovej budovy Slovenského národného múzea v Martine. Múzeum začali stavať z iniciatívy Muzeálnej slovenskej spoločnosti a expozície sprístupnili v roku 1908. Dnes sa volá Múzeum Andreja Kmeťa a plní úlohu regionálneho vlastivedného centra Turca. Dňa 08. augusta 2018 preto mali byť od 21.00 h. nasvietené obe budovy - dolná aj horná, historicky druhá budova Slovenského národného múzea. Potiaľto to bolo všetko fajn.

 

Združenie METRO začalo prípravy k verejnej zbierke Rozsvieť múzeum už v roku 2017. Oslovili sme rôzne spoločnosti a tie, ktoré prejavili záujem a prišli do Martina, vykonali obhliadku existujúceho stavu. Jednou z nich bola aj spoločnosť Philips Lighting (ktorá sa neskôr premenovala na Signify). Navrhli nám štúdiu osvetlenia fasády budovy a štyri úsporné LED reflektory. Vďaka viacerým darcom sa podarilo vyzbierať financie na prieskum a elektroprojekt. Zistili sme, že štyridsaťročné svetlá sú v dezolátnom stave a rozvody elektrickej energie je potrebné urobiť až od rozvodnej skrine v múzeu úplne nanovo, čo navýšilo náklady o výkopové práce a podobne.

 

Príprava skúšky nasvietenia budovy

 

So spoločnosťou Signify sme sa ešte pred letom dohodli, že vykonáme skúšobné nasvietenie budovy - aby ľudia mohli vidieť, aký výsledok môžeme dosiahnuť, keď sa verejná zbierka podarí. Termín bol daný a potrebovali sme zladiť už len posledné detaily. V Signify si objednali na zapojenie osvetlenia spoločnosť Brantner, s ktorou spolupracujú. Počítalo sa s napojením z lampy verejného osvetlenia pri múzeu. Približne týždeň vopred som volal technikovi Brantneru, či je všetko v poriadku a nepotrebujú s niečím pomôcť, respektíve, či máme platiť za zapojenie. Dostal som odpoveď že nie. To isté som urobil aj dva dni pred akciou, kedy ma informovali, že prídu na miesto už v priebehu dňa (v stredu 8. augusta).

 

Brantner osvetlenie odmietol zapojiť

 

V stredu okolo obeda mi volali novinári, že by si radi natočili samotnú inštaláciu osvetlenia. Zavolal som teda technikovi do Brantneru, ktorý ma informoval, že mám volať obchodnému riaditeľovi Brantner Fatra - Petrovi Kašubovi. Ten mi povedal, že osvetlenie nenamontujú a kládol si rôzne podmienky, za akých by osvetlenie večer spustili. Takýto postup som odmietol a v podstate som sa s večerným nasvietením budovy rozlúčil... Pán Kašuba medzitým volal do SNM v Martine, kde oznámil pani riaditeľke, že osvetlenie sa konať nebude. Následne som mal neuveriteľné množstvo telefonátov od novinárov.

 

Ako sme napokon múzeum nasvietili

 

Nevzdali sme to. Vďaka Tomášovi, Mirovi, Romanovi a rovnako aj múzeu, ktoré mimoriadne ochotne a rýchlo spolupracovalo, sa nám podarilo zapojiť osem požičaných reflektorov na stojanoch. Neboli to však tie, ktoré sme potrebovali a preto bol výsledok iný, ako sme ľuďom mohli dať. Stihli sme to všetko v poslednej chvíli a v dobe, keď som zapojil posledný kábel bolo presne deväť hodín. Program mal byť pestrejší, no pri týchto okolnostiach sme urobili maximum.

 

 

Ďakujem ľuďom, ktorí sa na osvetlenie prišli pozrieť a podporili aktivity nášho združenia. Verím, že sa nám zbierku podarí dokončiť a osvetlenie darujeme múzeu v plnej paráde. Zároveň by som chcel vyzvať poslancov v Martine - pokiaľ chcete komukoľvek v neziskovom sektore pomôcť, vyhrňte si rukávy a nežiadajte za to vôbec nič.

 

Na zabezpečenie osvetlenia (kúpa, inštalácia, zapojenie a podobne) chýba približne 4000 eur. Prispejte prosím na účet: SK74 0900 0000 0051 3409 7218

 

Vyúčtovanie zbierky vykonáme koncom augusta 2018 na webe www.rozsvietmuzeum.sk, kde nájdete aj všetky podrobné informácie.

 

 

Ďakujem, Martinčania!

Ohodnoťte blog:
18
Martin – kultúrne centrum Slovákov?
Kliešťová sezóna je tu! Ako ochránite svojho štvor...