Blog Turiec Online

Vitajte na blogoch, môžete tu nájsť zaujímavé príbehy, nápady a komentáre.

Martin by mal spolupracovať so Žilinou na EHMK 2026

_MTR9284
Mestské zastupiteľstvo v Martine bude vo štvrtok 24. júna 2021 rokovať o Návrhu spolupráce medzi mestom Martin a mestom Žilina, kandidátom na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. Čo nám táto spolupráca môže priniesť?
 
Vedenie mesta Žilina navrhlo mestu Martin spoluprácu v rámci partnerského mesta pri projekte EHMK 2026. Išlo o očakávaný krok, ktorý schválila aj Rada národnej kultúry začiatkom mája. V prípade úspechu Žiliny sa mesto Martin pripojí v rámci partnerských aktivít k projektu EHMK, čo nám prinesie predovšetkým nových návštevníkov a povedomie o regióne.
 
V rámci pracovného materiálu, ktorý je pripravený na zastupiteľstvo, si môžete všimnúť konkrétne návrhy:
 
  • Projekt Intermotion – festival na diaľnici medzi Martinom a Žilinou
  • Európska divadelná tvorba (európska koprodukcia Slovenského komorného divadla, Dotyky a spojenia, Scénická Žatva, dokumentárne divadlo)
  • Knihy a literatúra (Trienále umenia knihy, spoločný knižný veľtrh Martin - Žilina)
  • Medzikultúrny dialóg (Múzeum rómskej kultúry na Slovensku, zahraniční študenti v Martine, ...)
  • Umenie vo verejnom priestore (Turčianska galéria, ...)
  • Porovnanie štátotvorné procesy vo svete skrz umenie (ženy v literatúre M. Rázusová-Martáková, Božena Slančíková-Timrava, Elena Maróthy-Šoltésová)
  • Priemyselné dedičstvo a dizajn (Tatra nábytok, Neografia, ...)

 

Predložený materiál na zastupiteľstvo uvádza: "V zmysle predloženého návrhu bude prípadná spolupráca mať dopad aj na rozpočet mesta Martin, kde podmienkou za účasť v programe EHMK 2026 je príspevok partnerských miest, ktorý je v návrhu stanovený vo výške 1€/obyvateľ v rokoch 2024, 2025 a 2026 (za tri roky v prípade mesta Martin cca 157.000,- €). Návratnosť príspevku je pritom viazaná na možnosť čerpania grantov, kde k dnešnému dňu nie sú stanovené podmienky a táto návratnosť nie je garantovaná, je iba predpokladaná a nemusí byť reálna. Zároveň akákoľvek spolupráca nezakladá na čerpanie grantov právny nárok."

 

Prečo je so Žilinou potrebné spolupracovať

 

Verejná diskusia ohľadom pôvodného projektu kandidatúry mesta Martin na Európske hlavné mesto Kultúry 2026 bola mimoriadne hanlivá. Odsúdenie na neúspech z úst viacerých aktivistov citovať nebudem, keďže k danému projektu už vopred odmietli priložiť ruky k dielu. Áno, treba priznať, že pôvodný zámer mesta Martin bol nedostatočný. No zo strany oponentov neprišla okrem posmeškov na stránkach na Facebooku žiadna pomoc.

 

Mesto Martin však dostáva druhú šancu - práve v rámci spolupráce so Žilinou. Tu ale treba zabrať, keďže vyššie uvedené návrhy aktivít je potrebné dopracovať alebo zmeniť tak, aby ich do konca augusta 2021 bolo možné zapracovať v rámci partnerského projektu. To znamená dva mesiace aktívnej práce zo strany mesta Martin, partnerských organizácií a kultúrnej obce, ktorá sa na programe môže podieľať. Stihneme to?

 

V rámci aktivít nášho Coworkingu METRO vidím možnú participáciu na projekte Intermotion - v tejto oblasti sme otvorení spolupráci s mestom Martin, divadlom aj umeleckou obcou. Na tvorbu úplne nových návrhov už toľko času nie je.

 
Odkaz na návrh a materiál k rokovaniu zastupiteľstva: https://bit.ly/3zTzUVN
Ohodnoťte blog:
5
Martinčania si zaslúžia dobrú mestskú politiku
Stránske Medvede: Pri príprave jedla nerobíme komp...