Luca Nucciarelli

Varím ako šéfkuchár v reštaurácii Pezzo D´Italia vo Vrútkach.

Slovenská kuchyňa po taliansky

Luca Nucciarelli

Za moje prvé stretnutie so slovenskou kuchyňou mohla láska. Keď som pricestoval do Martina a začal ochutnávať tradičné jedlá, bol som veľmi prekvapený. Veľa slovenských národných jedál je totiž veľmi podobných tým našim talianskym.

 

Kuchársku kariéru som začínal v Taliansku, keď som mal len 16 rokov

 

Moje prvé skúsenosti boli samozrejme najprv ako pomocná sila u tety v reštaurácii v Pitigliane, dedine, z ktorej pochádzam. Pracoval som tam zvyčajne cez prázdniny a neskôr aj keď som maturoval. Po troch letných prázdninách, som tam začal pracovať ako kuchár a vo veku 21 rokov som sa rozhodol odísť z Talianska do Anglicka. Plánoval som tam ostať len takých 6 mesiacov a nabrať skúsenosti kvôli jazyku, no nakoniec som tam žil takmer 7 rokov. Čo som však naozaj nečakal je, že som si tam našiel lásku.

 

Po troch rokoch sme spolu z Londýna odišli vyskúšať život na Slovensku

 

Bola to pre mňa veľká zmena odísť z Londýna a žiť v Martine, nedokázal som si predstaviť, či to zvládnem. Začiatky boli veľmi ťažké, hlavne kvôli jazyku. Komunikácia bola pre mňa vždy veľmi dôležitá. Aj keď ako Talian viem veľmi dobre používať reč tela, niekedy to nestačilo, a preto bola moja práca kuchára o to komplikovanejšia. Musím priznať, že niekedy som bol z toto celkom smutný, no s kolegami sme sa vždy snažili dorozumieť a láska k práci nás vždy nejakým spôsobom spojila a porozumeli sme si.

 

Po príchode na Slovensko som bol prekvapený kuchyňou, veľmi mi chutila

 

Nemám obľúbené jedlo, nakoľko je pre mňa vždy veľmi zložité si vybrať. Ale ak by som musel, boli by to bryndzové halušky. Jednoducho, bola to pre mňa radosť pracovať so surovinami slovenskej kuchyne. Syry, klobásy, údeniny, kvalitné mäso... to sú všetko ingrediencie, ktoré sa samozrejme používajú aj u nás v Taliansku.

 

Všetko, čo som napokon musel na Slovensku urobiť, bolo usporiadať nové chute na nové spôsoby. Bol som veľmi prekvapený, keď som zistil, že veľa slovenských národných jedál, je veľmi podobných tým talianskym. Niektoré sa podobajú viac na jedlá zo severnej časti Talianska, kde sa kvôli chladnejšiemu počasiu tiež varí veľa polievok a ťažších jedál, ako váš výborný guľáš, ktorý sa u nás volá „spezzatino“. Iné jedlá, ako kurací alebo hovädzí vývar, rezeň so zemiakmi, nájdeme aj všade inde. Spomínam si, ako mi doma moja babka varila polievočku s domácimi rezancami, čo bolo vždy synonymum pre zdravé jedlo.

 

Čo  sa mi veľmi páči na Slovensku je, že sa tiež držíte svojich tradícií a využívate suroviny, ktoré vám krajina ponúka. To, čo som sa dozvedel počas naberania svojich skúsenosti je, že každý deň sa môžem naučiť niečo nové a byť o krok vpred. Ako šéfkuchár si musím byť istý, že viem svoje skúsenosti odovzdať aj mojim kolegom.

 

Variť s novými a kvalitnými surovinami ma vždy motivuje k vytvoreniu niečoho nového a naplneniu filozofie mojej práce. Slovenská kuchyňa ako každá iná, sa v posledných rokoch pod vplyvom nových zmien a technológií, zmenila v každej úrovni, takže je teraz podľa mňa našou povinnosťou vyťažiť z toho čo najviac.

 

Stretnúť ma môžete v Pezzo D´Italia - talianskej reštaurácii so srdečnou rodinnou atmosférou, príjemným personálom a fantastickým jedlom. Príďte si vychutnať kúsok Talianska na vašom tanieri. Navštívte nás v našej reštaurácii vo Vrútkach, na ulici K. Kalocsaya 6, oproti autobusovému nástupišťu.

Ohodnoťte blog:
8
Ryby, rybky, rybičky
Moji kamoškovia plazy a čo ste možno netušili o ic...