Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Uč sa v múzeu!

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete užitočne stráviť aj pri návšteve Múzea slovenskej dediny. Pripravili sme pre vás druhý ročník vzdelávacieho programu Uč sa v múzeu!, počas ktorého sa zoznámite s rôznymi prácami a tradičnými remeslami, ktoré si budete môcť aj aktívne vyskúšať.

Vzdelávací program Uč sa v múzeu!, realizovaný s finančnou podporou mesta Martin, priblíži návštevníkom rôzne témy každodenného i pracovného života našich predkov. Cyklus vzdelávacích programov sa uskutoční počas piatich víkendových dní: 13. júla, 3. a 11. augusta, 29. septembra a 5. októbra 2024 v čase od 10.00 do 16.00 hod. v Múzeu slovenskej dediny.

Na prvom stretnutí v sobotu 13. júla 2024 získate praktické vedomosti a zručnosti v oblasti kováčstva, korytárstva, tkáčstva, pradenia ľanu, medovnikárstva a výroby figúrok zo šúpolia od samotných majstrov ľudových remesiel. Ukážeme vám, ako sa kedysi brúsili pracovné nástroje, napríklad kosáky, kosy a motyky. Okrem toho si návštevníci budú môcť zasúťažiť v „hádzaní halušiek“ a ochutnať osem rôznych typov haluškových špecialít.

Na druhom stretnutí v sobotu 3. augusta 2024 vás zasvätíme do tajov hrnčiarstva, drotárstva, rezbárstva, plstenia vlny a košikárstva. Ukážeme vám, ako sa kedysi pripravoval kvások alebo miesil a sádzal chlieb. Okrem toho budete môcť ochutnať kvalitné domáce pečivo od turčianskych pekárov a detskí návštevníci si budú môcť ozdobiť svoj vlastný medovníček.

Počas národopisných podujatí Ľanová nedeľa (11. augusta 2024) a Michalský jarmok (29. septembra 2024) vás lektorka modrotlačových dielní Lucia Dovalová zasvätí do tajov modrotlače, ktorej výrobu si budete môcť aj sami vyskúšať. Spolu s ňou sa oboznámite s touto špeciálnou technikou farbenia a potláčania látky – postupmi tlačenia vzorov na látku s použitím špeciálnej krycej zmesi „papu“ a prípravou farbiacej indigovej zmesi „kypy“.

Počas posledného stretnutia v sobotu 5. októbra 2024 sa oboznámite s rôznymi spôsobmi farbenia látok, ich viazaním špagátom a skladaním. Tvorivá dielňa bude zahŕňať veľa experimentovania, vzorovania a každý z vás si domov odnesie vlastnoručne zafarbené vrecúško alebo plátennú tašku. Okrem toho vás oboznámime s tkaním zápästkov, pradením ľanu a vyskúšate si suché plstenie ovčej vlny. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Kontakt pre bližšie informácie:

Mgr. Michaela Konečná
tel.: 043/ 24 58 114
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Slovenské národné múzeum je štátna príspevková organizácia zriadená Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Podujatie realizované s finančným prispením mesta Martin.


Reklama

Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM