Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Abramová 8
PSČ: 038 22
https://www.abramova.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434962142

Abramová

173 obyvateľov

História

Abramová vznikla v druhej polovici 13. storočia. V minulosti sa rozvíjala ako zemianska obec. Administratívnou súčasťou obce sú aj dve bývalé samostatné obce Láclavá a Polerieka. Osada Polerieka sa po prvý raz spomína v roku 1361, Láclavá v roku 1250.

Erb

Historický obsah obecnej pečate z roku 1859 bol v erbe doplnený o tri ruže, koreniace v erbe niekdajšej Turčianskej stolice.

Pamiatky

V obci sa zachovali dve renesančné kúrie z 18. a 19. storočia. V časti Láclavá sa zachovala kúria zo 16. storočia. Kostol sv. Kozmu a Damiána pochádza z roku 1375 a má väčšinou barokovú podobu.

Osobnosti

Z Polerieky pochádzal rod Škultétyovcov, ktorého najznámejším predstaviteľom bol Jozef Škultéty, správca Matice slovenskej, historik a spisovateľ. Z Polerieky pochádzal major Ján Ladislav Polerecký, ktorý koncom 18. storočia bojoval v armáde generála Washingtona vo vojne za nezávislosť Spojených štátov amerických.

Turizmus

Pozornosť si zaslúži výdatný prameň pitnej vody, ktorý zásobuje nielen obce v okrese Martin, ale aj v okrese Prievidza. V minulosti stál poniže prameňa poleriecky mlyn.