Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Belá – Dulice 86
PSČ: 038 11
http://www.beladulice.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421907849046

Belá-Dulice

1 268 obyvateľov

História

Obec vznikla spojením obcí Belá a Dulice v roku 1971. Na území Belej našli pamiatky z konca mladšej kamennej doby, lužické popolnicové pohrebisko z mladšej bronzovej doby a púchovské hradisko. V písomných dokladoch sa spomína od roku 1282. Obec bola poddanskou obcou Blatnického hradu.

Dulice sú písomne doložené od roku 1357. V minulosti patrili niekoľkým zemianskym rodinám, z ktorých najvýznamnejšia bola rodina Buľovských. Miestni obyvatelia pracovali v lese a pálili drevené uhlie, furmančili a zaoberali sa remeslami.

Erb

Symbol Baránka korení v pečati Belej zo 16. storočia, postava rytiera zasa v pečati Dulíc z 19. storočia.

Pamiatky

V obci sa zachovali dve renesančné kúrie z 18. a 19. storočia. V časti Láclavá sa zachovala kúria zo 16. storočia. Kostol sv. Kozmu a Damiána pochádza z roku 1375 a má väčšinou barokovú podobu.

Osobnosti

---

Turizmus

Z Belianskej alebo Jasenskej doliny vedú turistické trasy na Lysec (1381 m), ktorý je národnou prírodnou  rezerváciou. Z Lysca je možné pokračovať na Malý Lysec (1297 m). V jeho okolí sa nachádzajú dve prírodné rezervácie-Madačov a Kornietová.

V hornej časti Belianskej doliny sa nachádza prírodná rezervácia Borišov. Na jej vrchu sa vypína vrch Borišov (1510 m), pod ktorým sa nachádza Chata pod Borišovom s celoročnou prevádzkou. V samotnej doline i jej odbočkách je množstvo súkromných chát a sčasti asfaltová cesta vedie až po rekreačné stredisko Havranovo.