Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Čremošné 4
PSČ: 039 01
https://www.cremosne.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434922783

Čremošné

81 obyvateľov

História

Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1340. Archeologické nálezy potvrdzujú, že už niekoľko desiatok rokov predtým na tomto území boli bane na zlato, v ktorých sa ťažila ruda počas ďalších storočí. Na toto územie hájskeho panstva prišli nemeckí kolonizátori, pochádzajúci z baníckeho mesta Kremnice.

Podľa starších záznamov sa tunajší osadníci zaoberali tesárstvom, pálením vápna aj drevárskeho uhlia, čižmárstvom, tkáčstvom, mlynárstvom a všeobecne poľnohospodárstvom. Čremošné sa zapísalo do dejín slovenského národa v roku 1944, keď sa tu rozhodlo o vyhlásení SNP.

Erb

Erb bol vyhotovený podľa obecnej pečate z 18. storočia s hovoriacim motívom stromu čremchy, doplneným o dva charakteristické listy tejto dreviny.

Pamiatky

Udalosti SNP pripomína pamätný zrub, ktorý dodnes stojí v neďalekej Žarnovickej doline. Dodnes v Čremošnom možno vidieť dochované zvyšky ľudovej architektúry zosúladené s peknou okolitou prírodou.

Osobnosti

V Blatnici sa narodila spisovateľka Maša Haľamová, významná predstaviteľka slovenskej medzivojnovej poézie. Pôsobila tu aj botanička Izabela Textorisová, ktorej pamätná tabuľa sa nachádza v budove bývalej pošty. Nesmieme zabúdať ani na Matúša Dulu, známeho národovca a politika, ktorý sa v tejto obci narodil. 

Z obce pochádzajú aj bratia Siakeľovci. Daniel Siakeľ sa po vyučení za zámočníka vysťahoval do Chicaga, kde pracoval vo firme, ktorá spracovávala filmy. Skonštruoval tu prvý automat na vyvolávanie filmov na svete. V roku 1921 s režisérom F. Horlivým nakrútili na Slovensku film Jánošík.

Turizmus

Pod obcou sa rozprestierajú Malé a nad ňou Veľké Čremošnianske lazy - trávnaté chrbty, odkiaľ je pekný výhľad na všetky svetové strany. Do blízkej Medvedej doliny sa dá prejsť skráteným chodníkom za 15 minút od poslednej autobusovej zástavky z centra obce.