Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Ďanová 22
PSČ: 038 42
http://www.danova.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434294184

Ďanová

555 obyvateľov

História

S pôvodným názvom Janova Ves sa osada spomína v roku 1252. Obec bola založená v Sebeslavskom chotári ako zemianska kúria. Neskôr sa dostala do závislosti od Blatnického hradu a stala sa poddanskou obcou. Pri Blatnickom potoku v minulosti stáli dva mlyny a píla, fungovala tu i malá tehelňa.

V obci zriadili kováčsku vyhňu, rozvíjala sa tu aj tkáčska výroba. Ďanová bola v Turci známa ako obec s bohatou olejkárskou a šafraníckou tradíciou. V roku 1895 vznikol v obci dobrovoľný hasičský zbor, ktorý pomáhal pri likvidácii požiarov a ochrane majetku občanov.

Erb

Erb vychádza z erbového pečatidla zo 17. storočia. Za povšimnutie stojí nezvykle znázornené ostrie radlice.

Pamiatky

Vzácnou pamiatkou je zvonica z 19. storočia, na ktorej sa ručne zvonilo. Osobitosťou Ďanovej sú pivnice postavené na kopci mimo obce, ktoré vybudovali pre často zamokrené pozemky a vysokú hladinu spodnej vody v obci. Dodnes slúžia občanom na uskladnenie zemiakov a zeleniny.

Osobnosti

V obci sa nachádza rodný dom akademika prof. Otta Jaroslava Vrtiaka, ktorý bol rektorom  na VŠV v Košiciach. 

Turizmus

Južne od obce sa nachádza Ďanovský rybník, ktorý pripomína z výšky veľké srdce. V šesťdesiatych rokoch sa tu ťažila rašelina a tak vznikol rybník do ktorého rybári napustili ryby. V roku 2005 bol vyčistený a prehĺbený.