Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Dubové 50
PSČ: 038 23
http://www.dubove.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434921053

Dubové

683 obyvateľov

História

Prvá písomná zmienka je datovaná do roku 1262. Osada patrila zemanom z Pravna. Neskôr Nyárovcom, Révayovcom a ďalším bohatým rodinám. Prechádzala tadiaľto aj vedľajšia cesta z Ponitria, preto sa isté obdobie vyberalo v obci polovičné mýto. Podmienky na život boli veľmi ťažké, dedina bola dlhé roky odrezaná od sveta.

Obci sa nevyhli ani prírodné katastrofy – požiare a povodne. Najhoršia povodeň bola v roku 1984. V roku 1923 vypukol v obci požiar, pri ktorom zhorelo 86 domov. V minulosti bola obec známa chovom dobytka, ťažbou dreva, stolárskym cechom, hrnčiarstvom a olejkárstvom. Od roku 1793 tu fungoval pivovar.

Erb

Hovoriaci symbol vyjadruje prírodné prostredie a zamestnanie obyvateľstva obce podľa odtlačku pečatidla obce z roku 1793.

Pamiatky

V hornej časti obce sa nachádza zvonica z roku 1873. Celkový vzhľad obce dotvárajú staré murované domy s vysoko položeným vchodom na bočnej strane, stavebne prispôsobené mierne členitému terénu.

Osobnosti

Medzi významných rodákov patrí filmový režisér Andrej Lettrich a literárny kritik Michal Považan.

Turizmus

Z neďalekých kúpeľov Turčianske Teplice sem cez Diviacky háj vedie lesný chodník. V letných a jesenných mesiacoch, je táto oblasť známa výskytom veľkého množstva húb. Na tektonickom zlome, ktorý prechádza chotárom obce, sa medzi cestou a riekou Turiec nachádza minerálny prameň uhličitej kyselky. Dubové je známe rybníkmi vybudovanými v osemdesiatych rokoch 20. storočia, z ktorých sa ryby vyvážajú najmä do zahraničia.