Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Horná Štubňa 455
PSČ: 038 46
http://www.hornastubna.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434927083

Horná Štubňa

1622 obyvateľov

História

Prvá písomná zmienka o osade pochádza z roku 1390. Kolonizovalo ju nemecké obyvateľstvo. V minulosti patrila Kremnici a bola známa výrobou dreveného uhlia, drevorubačstvom a výrobou šindľov. Miestni obyvatelia pracovali aj v Kremnických baniach. Po II. svetovej vojne bola väčšia časť obyvateľov nemeckej národnosti vysťahovaná. Nový domov tu našli obyvatelia zo susedných dedín a repatrianti z Rumunska, Maďarska a Bulharska.

Erb

Erb predstavuje tradičné drevorubačstvo miestnych obyvateľov, znázornené pílou „štubniankou“.

Pamiatky

Dominantou obce je rímskokatolícky Kostol sv. Anny z roku 1650. Vznikol na mieste staršej stavby a neskôr ho doplnili vežou. V parku pri kostole sú dva pamätníky postavené padlým v I. a II. svetovej vojne. Zachovali sa aj pôvodné drevené poschodové domy.

Pamätná izba obce, ktorá sa nachádza v priestoroch budovy obecného úradu ponúka ukážky historického nábytku, náradia, kuchynských pomôcok a iných exponátov doplnených dobovými fotografiami zo života obce. Vystavené sú aj drevené a kamenné plastiky, ktoré vznikli pod rukami súčasných ľudových umelcov a maľované obrazy, zachytávajúce obec, ako aj tradičný štubniansky kroj.

Osobnosti

Horná Štubňa je rodiskom herečky Emílie Vášáryovej.

Turizmus

Nad obcou sa výši 968 m vysoký vrch Špičiak (Ostrý vrch, Spitzenberg). Pozdĺž obce preteká potok Na vode, Mlynský náhon. Územie patrí do chráneného vtáčieho územia Veľká Fatra.