Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Jasenovo 99
PSČ: 038 22
https://www.jasenovo.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434962621

Jasenovo

123 obyvateľov

História

Prvá písomná zmienka je z roku 1392 a od roku 1505 sa spomína už ako Jasenovo. Archeologické nálezy potvrdili existenciu sídliska lužickej kultúry. Počas veľkomoravského obdobia patrilo do dnešného Slovenského Pravna a od druhej polovice 13. storočia patrilo do majetku uhorských pánov. Miestni obyvatelia sa živili najmä prácou v lese a výrobou šindľov.

Cez Jasenovo prechádzala dôležitá cesta spájajúca Hornú Nitru s Turcom. V 16. storočí tadiaľ viedla poštová cesta (Magna Via) z Bratislavy do Košíc. V druhej polovici 15. storočia sa začalo nemecké osídľovanie, ťažilo sa tu menšie množstvo rudy najmä medi. V 18. storočí bolo Jasenovo čisto nemeckou osadou. Slovenské obyvateľstvo začalo prevládať až v 20. storočí.

Erb

Erb zobrazuje motív jaseňa v spojení s poľnohospodárskou tematikou podľa pečatidla obce z roku 1818.

Pamiatky

Významnú archeologickú lokalitu predstavuje Vyšehrad, ktorý bol osídlený od mladšej kamennej doby. Staroslovanské hradisko malo strategický význam v 8. až 11. storočí. Vo vrcholových partiách sa nachádzajú stopy zrúcanín kedysi významného hradu, ktorý bol zničený v 11. storočí. V Jasenove sa zachovali ukážky pôvodnej ľudovej drevenej architektúry s vyrezávanými drevenými štítmi.

Osobnosti

---

Turizmus

Obec predstavuje turistické východisko do pohoria Žiar. Jeho najvýznamnejším vrcholom je bralnatý Vyšehrad (829 m) s ďalekými výhľadmi nielen na Malú a Veľkú Fatru, ale aj na Strážovské vrchy. Územím chráneného náleziska Vyšehrad možno v prostredí prirodzených lesných porastov prejsť po náučnom chodníku, ktorý oboznamuje s geologickými pomermi, rastlinstvom, živočíšstvom a pôvodným osídlením lokality. Chodník so šiestimi zastávkami má dĺžku 1,3 km a prevýšenie 150 m. Oblasť Vyšehradu je významná aj lesostepnou vegetáciou a výskytom zriedkavých druhov hmyzu.