Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Jazernica 50
PSČ: 038 44
https://www.jazernica.eu/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434947231

Jazernica

321 obyvateľov

História

Hoci sa Jazernica po prvý raz písomne spomína v roku 1233, na jej dnešnom území sa v mladšej dobe bronzovej nachádzalo popolnicové pohrebisko ľudu lužickej kultúry. Potvrdilo sa aj archeologické osídlenie z obdobia vlády kniežatstva Mojmírovcov pri rímsko-katolíckom kostole. Po stáročia patrila obec medzi kuriálne osady, kde žili výhradne zemianske rodiny.

Erb

Erb zobrazuje motív močiarnych rastlín podľa pečatidla z roku 1850.

Pamiatky

V obci zaujme gotický rímskokatolícky Kostol sv. Barbory zo začiatku 15. storočia, v ktorom je neskorogotický krídlový oltár z roku 1517 s tabuľovými maľbami a rezbami. Maľby pripisujú majstrovi Hansovi žiakovi majstra Pavla z Levoče.

Osobnosti

Z Jazernice pochádza nestor slovenskej turistiky Janko Bojmír, vlastivedný publicista a turistický organizátor a propagátor prírodných krás Veľkej a Malej Fatry.

Turizmus

Pri obci sa nachádza Jazernické jazierko so zachovaným slatinným brehovým porastom. Ide o najvýznamnejšie pramenné jazero v rovinatom území Turčianskej kotliny. Chránený prírodný areál – Jazierko pri Jazernici – leží pri juhozápadnom okraji obce s rozlohou 800 m2 a jeho vodná hladina sa rokmi zmenšuje.