Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Koštany nad Turcom 64
PSČ: 038 41
http://www.kostanynadturcom.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434136243

Košťany nad Turcom

1382 obyvateľov

História

Najstaršia písomná zmienka dokumentujúca osadu pochádza z roku 1323. K najvýznamnejším obyvateľom pôvodne zemianskej obce patrili Juštovci. Miestni obyvatelia sa v minulosti okrem roľníctva venovali aj tkaniu ľanového plátna a pokrovcov, farbiarstvu a výrobe súkna.

Významnou skutočnosťou, ktorá podnietila rozvoj remesiel nie len v Košťanoch nad Turcom, ale aj v celom kraji bolo zrušenie cechov v roku 1872. V obci sa usadili majstri ako mlynár, čižmár, stolár, kováč, čižmár, kožušník, kolár, murár, obchodník, obuvník, krčmár. Obyvatelia obce boli známi aj ako olejkári a šafraníci. Za obchodmi odchádzali do cárskeho Ruska aj do západnej Európy. Časté živelné pohromy - hlavne požiare donútili predstaviteľov obce založiť hasičský zbor. Jeho prvým veliteľom sa stal Ján Šedaj st. a spoluzakladateľom bol Ondrej Párička.

Erb

Nezvyklý, alegoricky koncipovaný poľnohospodársky motív pochádza z pečatidla obce zo začiatku 17. storočia.

Pamiatky

V obci si možno všimnúť zbytky ľudovej architektúry z 19. storočia s charakteristickými oblúkovými bránami na murovaných domoch a ruinu rokokovo-klasicistického kaštieľa z 18. storočia. Drevená zvonica z 19. storočia bola prenesená do Múzea slovenskej dediny v Martine.

Osobnosti

K najvýznamnejším rodákom obce patrí Jozef Párička, ktorý v roku 1909 prevzal tlačiareň K. Salvu a rozvinul v nej rozsiahle aktivity zamerané na podporu slovenského národného hnutia.

Turizmus

---