Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Štefánikova 138/7
PSČ: 038 54
http://www.krpelany.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+ 421434304900

Krpeľany

1072 obyvateľov

História

Územie obce bolo osídlené už v neolite. Na území obce sa našlo sídlisko lužickej kultúry a stopy po ľude z púchovskej kultúry z laténskej a rímskej doby. V písomných dokumentoch sa po prvý raz spomína v roku 1430.  Krpeľany v tom čase boli už samostatnou dedinou v Sučianskom panstve, z čoho možno usúdiť, že vznikli oveľa skôr.  Do Sučianskeho  panstva, ktoré vzniklo v 13. st.,  patrili aj obce Podhradie, Konské, Nolčovo. Po tom, ako v roku 1442 darovala kráľovná Alžbeta Sučianske panstvo Jurajovi Thurzovi sa tu vystriedalo viacero majiteľov.  

Život obyvateľov bol vždy spätý s Váhom, ktorý ich na jednej strane živil a na druhej strane ohrozoval povodňami. Jedným  z  najvýznamnejších  činov v histórii Krpelian je výstavba vodného diela na Váhu, ktorá začala  už v roku 1949. Priniesla obci okrem pracovných príležitostí aj dovtedy nevídaný ekonomický a kultúrny rozvoj.

Erb

Poľnohospodársky motív pochádza z pečate obce z 19. storočia. Prijatý bol v roku 2009.

Pamiatky

Juhovýchodne od obce je situovaná archeologická lokalita hrádok (miestny názov Pohanovo). Jedná sa o areál s obvodovým valom, ktorý bol využívaný v laténskej dobe a v stredoveku.

Osobnosti

---

Turizmus

Krpeľany sú východiskom pre výlety do severnej časti Veľkej Fatry. V neďalekom zalesnenom masíve Sokola sa nachádza viac menších jaskýň. Známy je aj prechod cez Ľubochnianske sedlo do Ľubochne, cez ktoré v stredoveku viedla cesta z Turca do Liptova.