Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Hrabiny 290/11
PSČ: 038 61
https://www.lipovec.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434284335

Lipovec

924 obyvateľov

História

Predpokladá sa, že Lipovec existoval už v polovici 13. storočia, aj keď prvá písomná zmienka je z roku 1374. Lipovec bol čisto kuriálna osada, sídlo rodu Lipovský-Lamoš. Rodina Lipovských-Lamošovcov bola majiteľom obce do 19. storočia. Obec často ohrozovali povodne na Váhu. Po Prvej svetovej vojne bol oproti Vrútkam zhotovený prievoz na prepravu občanov Lipovca hlavne za zamestnaním.

Pri výstavbe vodného diela Krpeľany (prívodný kanál k vodnej elektrárni, Krpeliansky kanál) bol cez rieku Váh zhotovený dočasný drevený most, ktorý bol zničený povodňou v roku 1958. Následne bol postavený nový most, ktorý slúži verejnosti až do dnešných čias. Počas SNP obyvatelia podporovali povstalcov. Pri bojoch o Strečiansky priesmyk boli v roku 1944 vypálené tri štvrtiny všetkých stavieb v dedine. Jej obnova trvala 3 roky. Výstavba vodného diela koncom päťdesiatych rokov 20. storočia rozdelila obec kanálom na hornú a dolnú časť.

Erb

Klenot rodového erbu Lamošovcov vychádza z pečate používanej na overovanie obecných písomností.

Pamiatky

V lese nad obcou stojí pamätník obetiam druhej svetovej vojny. Pamätník na Panošinej dal v roku 1948 postaviť pán Ernest Lamoš Beňovský, na počesť neznámeho bojovníka, ktorý zahynul v bojoch počas II. svetovej vojny. Stavbu realizoval staviteľ Ladislav Veserle za pomoci občanov Lipovca.

Osobnosti

---

Turizmus

Z Lipovca vychádza turistický chodník, ktorý cez Panošinú vedie ku Chate na Kľačianskej Magure. V  letných mesiacoch sú často navštevovanou lokalitou aj jazerá pri Lipovci.