Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Necpaly 168
PSČ: 038 12
https://www.necpaly.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434296100

Necpaly

1014 obyvateľov

História

Na dnešnom území obce existovalo lužické sídlo z konca bronzovej doby. Prvá nepriama písomná zmienka o obci pochádza z roku 1269. Obec patrila rodu Necpalských a od 16. storočia rodu Justhovcov, ktorí boli šíriteľmi reformačných myšlienok. V 17. storočí sa Necpaly stali artikulárnym miestom pre dolný Turiec, smel tu byť postavený drevený evanjelický kostol.

V 16. storočí tu bola evanjelická latinská stredná škola. Neskôr tu bolo založené evanjelické gymnázium, ktoré v roku 1834 presťahovali do Martina. Koncom 19. storočia sa Justhovci dostávajú na pokraj bankrotu a postupne strácajú majetky v Necpaloch. Hospodársky najsilnejšou rodinou v Necpaloch sa stávajú Franklinovci. V 18. a 19. storočí boli Necpaly hospodársky pomerne rozvinuté. Bola tu papiereň, pivovar a viacero mlynov. Mlynárstvo prežilo až do 20. storočia, zaniklo až znárodnením po nástupe komunizmu.

Erb

Hagiografický motív vychádza z obecnej pečate z 18. storočia. Písmená sa interpretujú ako S(anctus) L(adislaus) R(ex) V(ngariae) teda "svätý Ladislav, kráľ Uhorska".

Pamiatky

Dedine dominuje ranogotický Kostol sv. Ladislava z roku 1222. Vyrástol na základoch jedného z najstarších kostolov v Turci, ktorý existoval už v 10. storočí. Neskoro - klasicistický evanjelický kostol bol postavený v roku 1840 na mieste dreveného artikulárneho kostola.

Svedectvom minulosti obce je niekoľko kaštieľov zo 17. a 18. storočia. Franklinovský kaštieľ bol obývaný do sedemdesiatych rokov 20. storočia. Kaštieľ na námestí "Modrý" bol v minulosti sídlom detského domova v Necpaloch. V obci sa nachádza park s rozlohou 2 ha so zaujímavými exemplármi drevín. O zachovanie histórie sa snaží aj Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch s expozíciou historických predmetov a fotografií.

Osobnosti

Prvým členom rodiny Franklinovcov, ktorá vlastnila majetky v Necpaloch bol Benjamín Franklin, nemanželský syn Dionýza Justha a pravnučky Benjamina Franklina.

Turizmus

Nad obcou vyviera výdatný prameň pitnej vody, z ktorého sa napája hlavný vodovod mesta Martin. Z obce vedie turistický chodník do Necpalskej doliny, ktorá patrí medzi najdlhšie vo Veľkej Fatre. V hornej časti doliny sa na pravom prítoku Necpalského potoka nachádza prírodná pamiatka – Prvý a Druhý Necpalský vodopád.

Turistická trasa vedie aj ku Chate pod Borišovom, kde je možné sa napojiť na trasu náučného chodníka hrebeňom Veľkej Fatry. Ďalšie možnosti vychádzok sú po ceste SNP v rôznych smeroch, kopírujúce trasy cykloturistických chodníkov.