Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Nolčovo 79
PSČ: 038 54
http://www.nolcovo.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434295192

Nolčovo

255 obyvateľov

História

Písomne sa prvýkrát spomína v roku 1430 ako majetok sučianskeho hradného panstva. Obec bola v minulosti významná tým, že sa tu vyberalo mýto pri prechode cez Váh. Cez územie obce už odpradávna viedla dôležitá komunikačná spojnica, ktorá pri Krpeľanoch pokračovala cez pohorie Veľkej Fatry na Liptov.

V súvislosti s touto cestou treba spomenúť aj existenciu výšinného opevnenia, hradiska nad Nolčovom z obdobia púchovského horizontu, keď jeho obyvatelia zrejme strážili vchod do Turčianskej kotliny. V roku 1610 bola v obci zriadená významná poštová stanica pre dolný Turiec. Svoju úlohu plnila až do 19. storočia, keď funkciu poštovej linky prevzala novovybudovaná Košicko-bohumínska železnica. Obyvatelia sa živili najmä prácou v lese a chovom oviec.

Erb

Tradičný motív lemeša a čeriesla obohatený zlatými rondelmi (zrejme znázorňujúcimi obilné zrnká) vychádza z odtlačku pečatidla obce, zachovaného na dokumentoch z rokov 1866 - 1867.

Pamiatky

Sídlo je charakteristické radovou potočnou, sčasti voľnou zástavou.

Osobnosti

---

Turizmus

Nolčovo je východiskom viacerých turistických trás. Cez Veľkú dolinu sa dá vystúpiť do sedla Príslop, ktoré leží na hlavnom hrebeni Veľkej Fatry. Menej náročným výstupom je výlet cez Maguru na Vyšné Rudno, ktoré sa nachádza v menej zalesnenej časti turčianskej vetvy hlavného veľkofatranského hrebeňa.