Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Ulica 1.mája 194/61
PSČ: 038 52
http://www.podhradie-martin.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434293452

Podhradie

683 obyvateľov

História

Prvá usadlosť na území dnešnej obce Podhradie vznikla pravdepodobne v dobe laténskej. Neskôr sa tu usadili prví Slovania a vybudovali tu hrádok. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1430. Obec Podhradie pravdepodobne už od svojho vzniku patrila k panstvu Sučany. Preto sú dejiny Podhradia úzko späté s dejinami Sučian.

Väčšinu obyvateľstva tvorili roľníci, ale slušné živobytie zabezpečovali Podhradčanom aj hory. V chotári obce sa nachádzali zásoby vápenca, z ktorého obyvatelia pálili vápno. V 20-tych rokoch bola v Podhradí postavená nová píla. Okrem píly vlastnilo Podhradie aj dva mlyny. V medzivojnovom období sa Podhradčania preslávili ako vynikajúci ovocinári a včelári. Počas druhej svetovej vojny sa občania aktívne zapojili do SNP.

Erb

Poľnohospodárska symbolika so zvláštnym spojením nástrojov súvisiacich so začiatkom a koncom poľnohospodárskych prác (orbou a zberom úrody) vychádza z pečate obce z 19. storočia.

Pamiatky

Svedkom minulosti sú nepatrné zvyšky malej gotickej pevnosti z 15. storočia, ktoré sa vypínajú nad obcou na mieste zvanom Vrchmúr.

Osobnosti

Čestné občianstvo bolo v roku 1937 udelené predsedovi vlády Dr. Milanovi Hodžovi.

Turizmus

Z obce vedú turistické trasy Podhradskou dolinou.