Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Rakša 41
PSČ: 039 01
https://www.raksa.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434920060

Rakša

215 obyvateľov

História

V katastri obce našli stopy po keltskom a staroslovienskom osídlení. Obec sa prvýkrát písomne spomína v roku 1277. Pozemky v obci vlastnila od 13. storočia do 19. storočia zemianska rodina Rakšányiovcov. Blízko Rakše sa nachádzajú bohaté ložiská dolomitu, ktorý sa tu ťaží od roku 1952. Voda viacerých miestnych potokov v minulosti poháňala niekoľko mlynov. Hodžovské mlyny boli v prevádzke až do roku 1945.

Za miestnu zvláštnosť možno považovať aj mlyn na drvenie kôry na Dubiarni pred Mačou. Takto upravená kôra slúžila na výrobu koží. V minulosti bolo v Rakši rozšírené tkanie kobercov. Druhá svetová vojna a SNP podstatne zasiahli do života obce. Popri nevyhnutnej pomoci povstalcom a partizánom, sa mnohí obyvatelia priamo zapojili do bojov.

Erb

Erb obce sa inšpiruje symbolikou historických pečatí pôvodne samostatných obcí - Rakše z r. 1852 (stromy) a Nedozoru z r. 1677 (sv. Michal).

Pamiatky

Z tradičnej ľudovej architektúry sa tu zachovali drevené domy a kováčske vyhne. Centrálnej časti obce dominuje zvonica z roku 1820.

Osobnosti

Rodákom z Rakše je Michal Miloslav Hodža, jedna z vedúcich osobností slovenského národného revolučného hnutia v rokoch 1848 až 1849. Na priečelí jeho rodného domu sa nachádza pamätná tabuľa. V obci je inštalovaná aj jeho pamätná izba. Z ursínyovskej rodiny je známy Michal Ursíny, publicista, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a odborník v oblasti stavebného inžinierstva.

Turizmus

Rakša je východiskom výletov do južnej časti pohoria. Dolina Mača, ktorou preteká potok Rakša, patrí medzi najdlhšie doliny Veľkej Fatry. Turistická trasa vedie na vrch Drienok (1273 m). V Mači sa vyskytuje vzácna konvalinka, poniklec, horec i vzácne druhy niektorých orchideí.

Pri stoku potokov z Mače a Nedozorskej doliny rastie liečivá bylina, ľudom nazývaná lyžičník- trojlístnik. Druhou najvýznamnejšou lokalitou (slatinno-rašelinného charakteru) v Turci je rakšianske rašelinisko, kde sa nachádza vzácny a ohrozený druh našej kvetiny – rosička anglická. Ide o poslednú lokalitu tohto druhu na Slovensku.