Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Ratkovo 63
PSČ: 038 54
http://www.ratkovo.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434295168

Ratkovo

207 obyvateľov

História

Archeológovia tu našli zvyšky púchovskej kultúry z prelomu letopočtov. Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1489. V 15. a 16. storočí bola obec osídlená valašským obyvateľstvom. Obec v minulosti patrila k hradnému panstvu Sklabiňa a rodine Révayovcov. Jej osudy boli vždy spojené s Turanmi a so Šútovom Za prvého zemana v obci sa považuje Matej z Ratkova, ktorý získal majetok za vojenské zásluhy od kráľa Mateja Korvína.

V roku 1620 tu stáli iba tri domy, ktoré zničila povodeň. Neskôr sa obyvatelia presťahovali na kopec pod Hradisko, kde si postavili nové drevenice. V roku 1715 mala obec už dvojnásobný počet rodín a ku koncu storočia v štrnástich domoch žilo už 88 obyvateľov, ktorí sa prevažne zaoberali poľnohospodárstvom, rybolovom a pltníctvom.

Erb

Pôvod obecného symbolu nie je dosiaľ známy - vychádza z odtlačku pečatidla obce z konca 17. storočia. Prijatý bol v roku 1997.

Pamiatky

Sídlo je charakteristické radovou zástavbou. Pôvodnú zástavbu tvorili zrubové trojpriestorové domy so šindľovou strechou so štítom.

Osobnosti

---

Turizmus

---