Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Sklabiňa 108
PSČ: 038 03
https://www.obecsklabina.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434262186

Sklabiňa

649 obyvateľov

História

Na území obce boli objavené nálezy púchovskej kultúry a hromadný nález slovanských železných nástrojov z 8. až 9. storočia. V písomných záznamoch sa osada spomína v roku 1258. V 13. storočí patrila k najväčším a najľudnatejším kráľovským dedinám v Turci. Kvôli bezprostrednej blízkosti hradu bývali obyvatelia obce často v služobnom pomere k jeho majiteľom.

V správe panstva sa vystriedalo viacero významných šľachtických rodov. Miestny obyvatelia boli poľnohospodári, drevorubači a šafraníci. V minulosti mali prezývku „môstkari“, pretože ku každému domu viedol z hlavnej cesty cez potok most.

Počas SNP bola centrom partizánskeho odboja v Turci a bola tiež jednou z prvých oslobodených obcí v republike. Nemci sa však pomstili a mnohých jej obyvateľov vyvraždili alebo odvliekli do koncentračných táborov. Pôvodná drevená zástavba dediny bola vypálená.

Erb

Erb zobrazuje miestnu architektúru podľa odtlačku pečate obce z 19. storočia zachovanej na dokumente z roku 1861.

Pamiatky

Expozícia Povstaleckej histórie Sklabine a Turca Slovenského národného múzea je nainštalovaná v Sklabinskom kultúrnom dome. V obci sa nachádza pamätná tabuľa vyhlásenia Sklabine za slobodné územie ČSR ako prvej obce na Slovensku. Pamätník padlých počas SNP sa nachádza na obecnom cintoríne a Pomník padlých v SNP je pred budovou základnej školy.

Osobnosti

---

Turizmus

Obec je turistickým východiskom do Veľkej Fatry. Zo Sklabinskej doliny sa dá vystúpiť na Jarabinú, ktorá je zalesneným vrcholom turčianskeho hrebeňa Veľkej Fatry. Zo Sklabinskej doliny sa dá krátkou spojnicou prejsť aj do Jasenskej doliny.