Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Sklabinský Podzámok 45
PSČ: 038 03
http://obecsklabinskypodzamok.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434262440

Sklabinský Podzámok

176 obyvateľov

História

Osada pod sklabinským hradom vznikla z pôvodného majera, avšak na jej území existovalo popolnicové pohrebisko ľudu lužickej kultúry už v mladšej dobe bronzovej. Neskôr tu bolo aj sídlisko púchovskej kultúry. Najstarší písomný záznam o osade pochádza z roku 1678.

Miestny obyvatelia sa živili zväčša ako lesní robotníci, olejkári a garbiari. V obci bola píla a pivovar. V období SNP bola Kantorská dolina dejiskom mnohých bojov a strediskom partizánskeho odboja. V septembri 1944 bola obec Nemcami vypálená.

Erb

Hovoriaci symbol spolu so zamestnaneckým motívom vyjadruje prácu miestnych obyvateľov v okolitých lesoch.

Pamiatky

Nad obcou sa vypína hrad Sklabiňa, ktorý sa v historických prameňoch po prvý raz spomína v roku 1242. Pôvodne bol kráľovským hradom, ku ktorému patrili rozsiahle okolité majetky. Neskôr bol sídlom panstva Sklabiňa, ku ktorému patrilo 13 obcí. V 15. storočí hrad niekoľkokrát vyhorel.

V 17. storočí bolo dobudované druhé predhradie a pristavený kaštieľ určený na reprezentačné účely. Bol sídlom župy až do 18. storočia, kedy v Martine postavili stoličný dom. Renesančný kaštieľ zostal takmer neporušený do druhej svetovej vojny. V roku 1944 ho Nemci podpálili a odvtedy jeho zvyšky chátrajú. V roku 1970 sa uskutočnili opravné práce pri vstupe do areálu, aj v priestore pred ním. V zrekonštruovanej časti delostreleckého opevnenia vzniklo v roku 2006 múzeum.

Minulosť pripomína aj pamätník SNP v hornej časti Kantorskej doliny. V strmej časti lesa v častiach Ferkovo a Lipové sa nachádzajú Partizánske bunkre. 

Osobnosti

---

Turizmus

Obec je turistickým východiskom výletov do Kantorskej doliny, z ktorej sa dá vystúpiť na Kľak (1394 m) alebo Jarabinú (1314 m). Z iniciatívy domácich nadšencov tu vznikla Trampská osada Kantor. Zaujímavým skalným útvarom je Katova skala nad Kantorskou dolinou, neďaleko zrúcaniny hradu Sklabiňa.