Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Sklené 97
PSČ: 038 47
http://www.sklene.eu/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434955200

Sklené

680 obyvateľov

História

Obec je písomne doložená v roku 1360. V 14. storočí sa tu usídlili nemeckí kolonisti- remeselníci a baníci, ktorých pozvali zemepáni, ale aj samotný kráľ Karol Róbert. V minulosti bola obec Sklené známa sklenárskou hutou. Sklo sa pravdepodobne v Sklenom vyrábalo ako prvé na Slovensku. Obec patrila Kremnici a okrem sklárov v nej žili aj drevorubači a uhliari. Drevo sa ťažilo pre Kremnicu, ktorá ho potrebovala hlavne do baní.

V 14. storočí tvorila oblasť Banskej Štiavnice a Kremnice štvrtinu európskeho obchodu so zlatom a striebrom a v 15.-16.storočí mala postavenie jedného z najväčších svetových vývozcov medi. V obci prekvitalo košikárstvo, tkáčstvo a kolárstvo, fungovala tu píla a liehovar. Počas SNP sa v okolitých lesoch odohrali ťažké boje. Po skončení druhej svetovej vojny Nemcov vysídlili a do ich domov sa prisťahovali Slováci z Maďarska a Rumunska.

Erb

Erbom obce je zelená rastlina čemerice bez kvetu na striebornom pozadí.

Pamiatky

Dominantou obce je renesančný rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie, ktorý postavili v roku 1627 na základoch staršej gotickej stavby. Návštevníci sa môžu pristaviť pri bývalom richtárskom dome zo 17. storočia. V obci sa zachovalo niekoľko poschodových domov, ktoré sú ukážkou pôvodnej nemeckej drevenej i murovanej architektúry.

Osobnosti

---

Turizmus

Horské prostredie obce má predpoklady stať sa centrom agroturistiky a cestovného ruchu. Ponúka možnosti ubytovania a lyžovania v neďalekých strediskách Turček, Skalka, Krahule a Remata. Cyklistické trasy sú atraktívne ďalekými výhľadmi na južnú časť Turčianskej kotliny a možnosťou prechodu na hornú Nitru.