Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Trnovo 37
PSČ: 038 41
https://www.trnovo.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434294624

Trnovo

287 obyvateľov

História

Trnovo sa písomne spomína v roku 1256, kedy bolo kráľovským majetkom. Neskôr patrilo viacerým zemianskym rodinám. Písomné správy o miestnych zemanoch sa začínajú objavovať v roku 1360. V 16. storočí bola hlásená výstavba štyroch zemianskych kúrií a tak môžeme na začiatku tohto storočia očakávať v Trnove vznik organizovanej obecnej správy. Pôvodní obyvatelia sa zaoberali prevažne chovom dobytka, pestovaním poľnohospodárskych plodín a rôznymi remeslami, napríklad kožušníctvom.

Súčasnosť obce poznačila politická situácia spred revolúcie 1989, kedy bola zakázaná výstavba nových rodinných domov, čím nastal veľký odliv obyvateľov. V obci ostali prevažne len obyvatelia, ktorí väčšinou pracovali na tunajšom roľníckom družstve.

Erb

Motív husára vychádza z odtlačku pečatidla obce z druhej polovice 19. storočia. Je doplnený o hovoriaci prvok - trnky.

Pamiatky

Sídlo je charakteristické radovou zástavbou. V strede obce stojí klasicistická kúria z 19. storočia.

Osobnosti

Jeden z najslávnejších Trnovčanov bol Ondrej Čemanek, ktorý napísal do diela učenca Mateja Bela Zemepisno-historické vedomosti o Novom Uhorsku časť venovanú histórii Turčianskej stolice. Pripomenúť tiež treba Jána Trnovského z Trnova, ktorý bol roku 1517 komorníkom Ľudovíta II. Padli obaja v bitke pri Moháči.

Turizmus

Obec sa nachádza na úpätí Lúčanskej malej Fatry. Poskytuje vhodné podmienky pre agroturistiku, cykloturistiku a tiež pešiu turistiku na končiare Malej ale i Veľkej Fatry. Zimné obdobie ponúka lyžiarske možnosti v susednej Valčianskej a Jasenskej doline.