Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Ul. Osloboditeľov č. 83/91
PSČ: 038 53
http://www.turany.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434292400

Turany

4140 obyvateľov

História

Na území Turian existovalo sídlisko púchovskej kultúry z prelomu letopočtov. Osada sa na tomto mieste písomne spomína od roku 1319. V roku 1397 kráľ Žigmund Luxemburský Turanom udelil mestské výsady. Neskôr obec daroval zemanom z Pláštoviec a Bátoviec, a tak sa Turany vyvíjali ako zemepanské mestečko.

V 16. storočí patrilo hradu Sklabiňa. Hlavným zamestnaním miestneho obyvateľstva bolo pastierstvo, pltníctvo a spracovanie dreva.Okrem tradičných činností sa obyvatelia venovali aj kachliarstvu, výrobe tehál a škridiel, košikárstvu, tkáčstvu a výšivkárstvu. V roku 1801 Turany vyhoreli. Podobne ako ďalšie turčianske obce, aj Turany podporovali hurbanovské povstanie v rokoch 1848 – 1849. V roku 1862 sa tu hralo prvé slovenské ochotnícke divadlo.

Erb

Hovoriaci erb bol vytvorený v roku 1991 s prihliadnutím na historickú pečať obce (hviezdy).

Pamiatky

Pýchou obce je jedna z najcennejších umeleckých pamiatok Turca – gotický rímskokatolícky Kostol sv. Gála zo 14. storočia s krásnym neskorogotickým krídlovým oltárom z konca 15. storočia. Oltár pochádza zo Spišského Štvrtka a do Turian ho preniesli zo Spišskej Kapituly. Tolerančný evanjelický kostol pochádza z roku 1786.

Významnou stavbou bola aj synagóga z 19. storočia v centre obce, ktorá bola v 80-tch rokoch asanovaná. Zachovaný ostal ohradený židovský cintorín na okraji obce. Miestne múzeum uchováva a prezentuje verejnosti dokumenty približujúce históriu a súčasnosť Turian. Súčasťou múzea je aj zaujímavá zbierka fauny a flóry turianského chotára.

Osobnosti

Z obce pochádza predstaviteľ moderného slovenského maliarstva Miloš Alexander Bazovský, ktorého busta je umiestnená pred mestským úradom.

Turizmus

Milovníci pešej turistiky poznajú najmä miestnu časť Trusalová. Nachádza sa tu autokemping, ktorý je ideálnym východiskom túr do oblasti Chlebu a Veľkého Kriváňa. Nachádza sa tu i chránené rašelinisko Goľove mláky.