Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Jána Kostru 92/76
PSČ: 038 51
https://www.tstiavnicka.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434293429

Turčianska Štiavnička

972 obyvateľov

História

Obec nesie stopy staroslovienskeho osídlenia. Ako osada sa po prvý raz spomína v roku 1474. Táto pôvodne poddanská obec patrila Sklabinskému hradu. V 16. až 19. storočí patrila Révayovcom a Ujhelyovcom. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, prácou v lesoch a domácou výrobou plátna.

Erb

Červené a biele ruže sú inšpirované azda rodovým erbom Révajovcov, turčianskych županov a zároveň vlastníkov obce. Veľmi dekoratívna historická pečať obce z roku 1866 sa stala predlohou erbu, ktorý vznikol roku 1997.

Pamiatky

Svedectvom minulosti je renesančný kaštieľ spomínaný v roku 1637. Má dve podlažia so 108 miestnosťami a vnútorné uzavreté obdĺžnikové námestie. Bol obývaný do roku 1944 a v súčasnosti chátra. Stojí na okraji anglického parku so zimnou záhradou. Prírodný park s rozlohou 80 ha založili koncom 18. storočia. Spestrený bol sadenicami s cudzokrajných drevín. V 19. storočí pribudlo oranžérium. Neďaleko kaštieľa sa nachádzajú pozoruhodné rybníky. Mauzóleum Révaiovcov je dominantou obecného cintorína.

Osobnosti

Z Turčianskej Štiavničky pochádza básnik Ján Kostra, ktorého rodný dom sa nachádza neďaleko kaštieľa. Pochádza odtiaľto i proletársky básnik Andrej Hvizdák a básnik, prozaik a prekladateľ Juraj Kalnický.

Turizmus

Obec leží pri vyústení Kantorskej doliny do Turčianskej kotliny. V roku 1873 bol dokončený a upravený výkop ôsmich rybníkov na návrší Na Teplici. Z vodného systému situovaného pozdĺž potoka Kantor sa do súčasnosti zachovali tri vodné nádrže vrátane technológie z prelomu 19. a 20. storočia. Vodné nádrže sú kaskádovito usporiadané od svahu blízkeho kopca až po záhradne upravenú časť parku. Cyklotrasy vedú z Turčianskej Štiavničky na Sklabinský hrad alebo cez Borovú do Martina.