Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Turčianske Jaseno 24
PSČ: 038 02
https://www.turcianskejaseno.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434262191

Turčianske Jaseno

457 obyvateľov

História

Oblasť bola osídlená už v laténskej dobe a včasnom stredoveku. Obec Turčianske Jaseno vznikla zlúčením samostatných kuriálnych dedín Dolné Jaseno a Horné Jaseno. Najstarší písomný doklad o Dolnom Jasene pochádza z roku 1249. Obec Horné Jaseno je písomne spomínaná od roku 1271. Obce boli majetkom rodu Jesenských a patrili k najväčším zemianskym osadám v Turci. Ešte aj v súčasnosti majú takmer dve tretiny obyvateľov priezvisko Jesenský.

Erb

Erb vznikol voľným spojením historických symbolov pôvodne samostatných obcí Dolné Jaseno a Horné Jaseno, z 19. storočia, ktoré korenia v rodovom erbe Jesenskovcov. Strom jaseň predstavuje zároveň hovoriaci symbol.

Pamiatky

Zo stavebných pamiatok obce zaujme ranogotický Kostol sv. Margity  Antiochijskej z konca 13. storočia so zreštaurovanými maľbami v interiéri. Na návrší stojí klasicistický evanjelický kostol z roku 1783. V obci sa zachovalo niekoľko pôvodných stavieb ľudovej architektúry, ktorú predstavujú kamenné domy s drevenými pavlačmi.

Osobnosti

Z obce pochádza biskup Pavol Jessenius, ktorý v 16. storočí spolupracoval na preklade Kralickej biblie. V obci sa narodil Baltazár Jesenský, ktorý v 16.storočí zastával významné funkcie v správe Turčianskej župy. Jeho syn Ján Jessenius bol významným vzdelancom a lekárom. Na obecnom úrade sa nachádza jeho pamätná expozícia.

Turizmus

V tesnej blízkosti obce sa nachádza Jasenská dolina, ktorá je strediskom letnej i zimnej turistiky. Je známa predovšetkým ako lyžiarske stredisko s možnosťami ubytovacích a stravovacích služieb. Premáva tu veľkokapacitná sedačková lanovka a niekoľko lyžiarskych vlekov, turistom slúžia osvetlené a udržiavané svahy.