Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Partizánska 413/1
PSČ: 039 01
http://www.turciansketeplice.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434906011

Turčianske Teplice

6248 obyvateľov

História

Turčianske Teplice boli oddávna pre svoju polohu, ale najmä pre vysokú liečivú silu prírodných prameňov, strediskom návštev domácich i zahraničných hostí. Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. Prvá písomná zmienka o meste, resp. o teplých prameňoch pochádza z roku 1281.

V roku 1533 sa Turčianske Teplice stali majetkom mesta Kremnice. Kremnica sprístupnila pramene všetkým vrstvám spoločnosti a začala kúpele nielen využívať, ale aj budovať. Aj keď boli teplické liečivé pramene známe a navštevované, predsa sa túžby Kremnice, postaviť v Turčianskych Tepliciach vhodné budovy na ubytovanie hostí, splnili až v 19. storočí. Postupne sa začali budovať a rozrastať.

V roku 1949 sa Kremnica vzdala svojich práv na kúpele a vznikli Československé štátne kúpele a žriedla. V Turčianskych Tepliciach sa ako v jediných kúpeľoch na Slovensku liečia choroby obličiek a močových ciest. S úspechom sa tu liečia i choroby pohybového ústrojenstva. Turčianske Teplice vždy predstavovali aj administratívne a kultúrne centrum horného Turca a sú sídlom okresu.

Erb

Nový erb. Tri ruže sú prevzaté z erbu Turčianskej župy, čím tvoria hovoriaci prvok, zvlnené pásy symbolizujú liečivú vodu miestnych kúpeľov.

Pamiatky

Kúpeľný komplex tvorí niekoľko rokokovo-klasicistických stavieb, z ktorých najstaršie pochádzajú zo 16. storočia. V roku 1885 kúpele rozšírili o neskoroklasicistickú kupolovitú stavbu Modrého kúpeľa. Neskôr pribudol aj kúpeľný park.

Osobnosti

Rodákom z Turčianskych Teplíc bol maliar a grafik Mikuláš Galanda. 

Turizmus

Mesto je vďaka kúpeľom, klimatickým podmienkam a bohatstvu krás okolitej prírody ideálnym miestom na oddych, rekreáciu a regeneráciu. V lete ponúka termálne kúpalisko, minigolfové ihrisko, tenisové dvorce, široké možnosti pre pešiu turistiku a cykloturistiku, v zime zas umelú ľadovú plochu, okolité lyžiarske svahy s vlekmi a kvalitné bežecké trate.