Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Obecný úrad

Turčiansky Peter 2
PSČ: 038 41
https://www.turcianskypeter.sk/
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434388228

Turčiansky Peter

547 obyvateľov

História

Písomne je obec doložená z roku 1323. Chotár bol osídlený už v staroslovenskej dobe, ako strážne miesto. Pôvodne bolo súčasťou trebostovského majetku. V roku 1386 patrila synom Pavla zo Záturčia, v 18. storočí Szennesyovcom, v 19. storočí Nyáryovcom. Prítomnosť početných zemianskych rodín dala obci typický kuriálny charakter.

Obyvatelia obce, ktorá v minulosti patrila viacerým majiteľom, sa v zaoberali poľnohospodárstvom, olejkárstvom a šafraníctvom.  Za I. ČSR bol Turčiansky Peter poľnohospodárskou obcou. Obyvatelia sa zapojili do partizánskeho hnutia a SNP. 

Erb

Hovoriaci erb s kľúčmi, ako atribútom sv. Petra vychádza z historickej pečate obce z 19. storočia. Je doplnený o tri ruže z erbu niekdajšej Turčianskej župy.

Pamiatky

Dominantou obce je rímskokatolícky Kostol sv. Petra zo 14. storočia s renesančnou klenbou zo 17. storočia. Pôvodne renesančný kaštieľ zo 16. a 17. storočia, bol v 20. storočí opravený. Istý čas bol externým pracoviskom martinského Centra voľného času.

Osobnosti

---

Turizmus

Pozemky v bezprostrednej blízkosti kaštieľa premenil gróf Ňári na prírodno-krajinársky park. Časť severne a juhovýchodne od kaštieľa je porastená skupinami ihličnatých a listnatých drevín, je medzi nimi aj cudzokrajná duglaska tisolistá.